Covid19 info: Objednávky odesíláme do 24h za přísného dodržování hygienických a bezpečnostních opatření.

Hra na pistolníky – jak se k ní postavit a jakou hračku vybrat?

 

Samopal z klacíku, pistole z lega, plastové zbraně s pěnovou municí, realistické pušky na kuličky, vodní pistole, meče nebo bumerangy, to je jen malý výčet toho, s jakými zbraněmi si mohou děti hrát. Okolo všech těchto imitací zbraní často vznikají různé diskuze – měly by si děti hrát s napodobeninami věcí, které zabíjejí? Nebudou pak tíhnout ke zbraním i v dospělosti? Nemůže to v nich pěstovat nějakou nechtěnou agresivitu? A pokud dětem zbraně dovolíme, tak jaké?

32321-min

 

Rodiče často zbraně zakazují

Názory rodičů se velmi rozcházejí. Někteří zakazují vše, co by mohlo zbraň jen připomínat. Jiné rodiny jsou benevolentnější a vybírají, které zbraně dětem koupit a co už je moc. Někde zbraně zkrátka neřeší a všechna řešení jsou správná, pokud se na nich rodiče shodnou.

Nejčastější důvod zakazování zbraní je, že rodiče sami mají ke zbraním odpor nebo z nich mají strach. Další důvod je obava ze špatné výchovy. Bojí se, aby dětem láska ke zbraním nezůstala i v dospělosti. Jindy se zkrátka bojí o bezpečí dětí, aby si nestřelili do oka a podobně. Často se však stává, že děti, které doma nemají žádné zbraně jako hračky si poté hrají na samopal s každým klacíkem nebo pastelkou. Zvláště u kluků je totiž hra na boj, na ochránce a odvážného rytíře přirozená.

Odborníci nejsou radikálně proti

Názory odborníků na hru s dětskými zbraněmi nejsou tolik radikální. Psychologové nejsou nakloněni úplnému zakazování těchto hraček. Říkají, že žádná studie zatím neprokázala, že by hra se zbraněmi v dětství ovlivnila, jestli se z dětí stanou později kriminálníci. Také přidávají, že určitá agresivita je u dětí přirozená. Pokud děti nikomu neubližují, jen divoce běhají po okolí a střílí na cíl, potřebují tuto aktivitu k vybití svých emocí. Pomáhá jim to vyvíjet se ve správném tempu. Také endorfiny, které se u takového pohybu vyplavují mají dobrý vliv na dětskou psychiku. Dalším argumentem je, že pokud budeme nějaké hračky velmi radikálně zakazovat, může to mít opačný efekt. Zakázané ovoce totiž chutná nejlépe.

Doporučení dětských psychologů tedy zní, pokud si děti chtějí hrát s pistolemi, dovolme jim je, ale vyberme jim vhodné hračky a naučme je pravidlům.

Které dětské pistole vybrat?

Když budete chtít dětem pořídit nějakou tu pistoli, otevře se vám moře možností. Trefit se do černého a najít dobrý kompromis mezi kuličkovými pistolemi, laserovými zbraněmi, plastovými luky, světelnými meči nebo vodními zbraněmi, může být těžké. My bychom vám rádi doporučili plastové pistole na pěnové náboje. Svým tvarem připomínají zbraně, ale díky barvám a materiálu jsou dostatečně odlišné od pravých zbraní. A pěnové náboje nebo míčky sice létají daleko, ale nikoho nezraní.

Takové jsou například dětské zbraně Blaze Storm. V této edici si můžete vybrat od malých příručních pistolí po velké samopaly. Náboje do těchto zbraní jsou buď pěnové míčky nebo pěnové podlouhlé náboje. Dostřel těchto zbraní je průměrně 10 m.

dětská pistole blaze storm

Dětských zbraní na pěnové náboje je na trhu více, známá je také například značka Nerf. My fandíme Blaze Storm, proto že od ní dostanete hodně zábavy za méně peněz. Kvalitou jde o srovnatelnou hračku, ale ceny začínají už na 150 Kč. Nejdražší velké samopaly pořídíte kolem 700 Kč.

Samozřejmě existuje ještě spoustu alternativ. Pokud chcete hračku na ven, ideální je luk s terčem. Jestli vám vadí, že pistole opravdu střílí náboje, můžete zkusit laserové mechanismy.

Hra na pistolníky potřebuje pravidla

Když si tedy děti budou hrát se zbraněmi, můžete to podle odborníků využít pro učení určitých pravidel a zásad, které se jim budou do života hodit. I jako dospělí se přece chodíme vyblbnout na hry jako laser game nebo paintball a díky tomu, že chápeme, že taková zábava je jen hra a dodržujeme nějaké zásady je to společensky přijatelná verze teambuildingu.

summer-2978348_1280

Jaká pravidla tedy při hře nastavit?

  • Nikdy se nestřílí na lidi. Můžete hračku využít pro poučení dětí o tom, jak moc nebezpečné zbraně opravdu jsou a naučit je, že nikdy nemají mířit na člověka.
  • Hrajeme fair play. Pokud si děti hrají na bitvu, mohou se při ní naučit, že není fér útočit zezadu, podrážet protivníkům nohy nebo střílet po těch, kteří zrovna zakopli.
  • Obrana ne útok – Díky zbraním se děti mohou naučit být ochranáři, hrát si na to, že chrání vlastní dům nebo svou maminku. Zvláště chlapci se tak učí využívat své ochranitelské pudy.

U dětských zbraní je také důležité, jak staré děti je dostanou do rukou. Většina pistolí je určena dělem od 6 let. Pro mladší děti by tato pravidla mohla mít jiný efekt. Dívejte se tedy na doporučení výrobců a respektujte jej.