Maminky nejsou jediné kouzelnice v kuchyni. Děti také rády hospodaří ve vlastní kuchyňce a často tam vaří pokrmy, co svět neviděl. Kuchyňka je pro děti skvělým místem, kde mohou nechat růst jejich vnitřní svět plný příběhů a fantazie. Prací s malým nádobím si menší dětí trénují svoji motoriku. Učí se také organizovat si vlastní prostor a navykají si na to, že po sobě musí uklízet. Když si v kuchyňce hraje více dětí společně, učí se řešit konflikty a tvořit kompromisy.
Když budete kuchyňku vybírat, přihlédněte k jejím rozměrům. Posuďte, jak velké děti si s kuchyňkou budou hrát. Je důležité, aby pracovní deska byla v přiměřené výšce. Poté se také podívejte, kolik má kuchyňka příslušenství. A důležité dilema při výběru je jaký materiál. Dřevo nebo plast?
Dřevěná kuchyňka
Dřevěné kuchyňky vás možná někdy překvapí tím, že připomínají až luxusní kuchyňské sestavy. Mívají většinou mírnější barvy než plastové kuchyňky.
Jaké jsou jejich hlavní plusy?
- Stabilita – dřevěné kuchyňky jsou těžší a tím pádem stabilnější. Budou pevně držet na svém místě a nebude snadné s nimi posouvat. Stabilnější jsou také drobné komponenty kuchyňky. Dvířka drží zavřená nebo otevřená a zásuvky se neotvírají samy od sebe. Další výhodou je, že dřevěná kuchyňka je ideální pro sourozence. Lépe ustojí, když si s ní hraje více dětí najednou.
- Vzhled – kuchyňky ze dřeva jsou decentnější. Jsou nejčastěji bílé nebo jen s drobnými barevnými doplňky. A vypadají také realističtěji. Budou dětem více připomínat práci v opravdové kuchyni.
- Přírodní materiál – přírodní materiály jsou velmi příjemné na dotek. Hrou s hračkami ze dřeva získávají děti mnoho cenných hmatových podnětů.
- Ekologický materiál – dřevo je obnovitelný materiál, který je snadné recyklovat.
A co naopak může hrát proti dřevěné kuchyňce?
- Cena – pokud budete chtít luxus dřevěné kuchyňky, připravte se na to, že bude o něco dražší než plastová. Ceny začínají na 2 000 Kč.
- Horší manipulace – protože jsou těžší, potřebují své dané místo. Když se rozhodnete, že přestěhujete dřevěnou kuchyňku z dětského pokoje do obývacího, nebude to jen tak.
- Méně příslušenství – v základní sadě dřevěné kuchyňky bývá méně vybavení než v plastových. Různé vychytávky pak můžete dokoupit. Zkuste třeba sadu ovoce s nožem a prkýnkem.
Plastové kuchyňky
Plastové kuchyňky mají nekonečné množství variant a příslušenství. Často hrají všemi barvami a rozsvěcují tak dětské pokoje i úsměvy.
Které mají výhody?
- Cena – pro plastové kuchyňky hraje jejich cena. Plastovou seženete už za 1 000 Kč. Někdy si za ni můžete připlatit, ale dostanete za stejnou cenu například více příslušenství než u dřevěné.
- Omyvatelné – Když se na plastovou kuchyňku dostanou zvědavé ruce se zbytky oběda nebo svačiny, nebo třeba barvy na malování, snadno plast umyjete.
- Lehké – Kdybyste chtěli kuchyňku častěji stěhovat, s plastovou to půjde snadno. Je velmi lehká a tím pádem ji můžete přesouvat po pokoji nebo z místnosti do místnosti.
Kde to drhne?
- Méně pevné – Plast není tak pevný materiál jako dřevo, proto někdy můžete mít u plastových kuchyněk problém s tím, že dvířka nedrží zavřená, nebo se šuplík špatně zasouvá na své místo. Kuchyňka se také při divočejším vaření může posouvat z místa.
- Neekologické – Plast je neobnovitelný materiál, který se dříve opotřebuje než jiné materiály a skončí na některé ze skládek. Není tolik šetrný k planetě jako dřevo.
Dětské kuchyňky jsou vhodné už pro děti od 2–3 let. Nejoblíbenější jsou u dětí předškolního věku. A jejich úsměvy, když předstíráte že jíte jimi uvařené jídlo a moc vám chutná, jsou na celých kuchyňkách, to nejlepší.