Covid19 info: Objednávky odesíláme do 24h za přísného dodržování hygienických a bezpečnostních opatření.

Dětské kuchyňky pod lupou. Dřevěná nebo plastová kuchyňka?

Maminky nejsou jediné kouzelnice v kuchyni. Děti také rády hospodaří ve vlastní kuchyňce a často tam vaří pokrmy, co svět neviděl. Kuchyňka je pro děti skvělým místem, kde mohou nechat růst jejich vnitřní svět plný příběhů a fantazie. Prací s malým nádobím si menší dětí trénují svoji motoriku. Učí se také organizovat si vlastní prostor a navykají si na to, že po sobě musí uklízet. Když si v kuchyňce hraje více dětí společně, učí se řešit konflikty a tvořit kompromisy.  

Když budete kuchyňku vybírat, přihlédněte k jejím rozměrům. Posuďte, jak velké děti si s kuchyňkou budou hrát. Je důležité, aby pracovní deska byla v přiměřené výšce. Poté se také podívejte, kolik má kuchyňka příslušenství. A důležité dilema při výběru je jaký materiál. Dřevo nebo plast?

327481-P9JVNH-773-min

Dřevěná kuchyňka

Dřevěné kuchyňky vás možná někdy překvapí tím, že připomínají až luxusní kuchyňské sestavy. Mívají většinou mírnější barvy než plastové kuchyňky.

Jaké jsou jejich hlavní plusy?

 • Stabilita – dřevěné kuchyňky jsou těžší a tím pádem stabilnější. Budou pevně držet na svém místě a nebude snadné s nimi posouvat. Stabilnější jsou také drobné komponenty kuchyňky. Dvířka drží zavřená nebo otevřená a zásuvky se neotvírají samy od sebe. Další výhodou je, že dřevěná kuchyňka je ideální pro sourozence. Lépe ustojí, když si s ní hraje více dětí najednou.
 • Vzhled – kuchyňky ze dřeva jsou decentnější. Jsou nejčastěji bílé nebo jen s drobnými barevnými doplňky. A vypadají také realističtěji. Budou dětem více připomínat práci v opravdové kuchyni.
 • Přírodní materiál – přírodní materiály jsou velmi příjemné na dotek. Hrou s hračkami ze dřeva získávají děti mnoho cenných hmatových podnětů.
 • Ekologický materiál – dřevo je obnovitelný materiál, který je snadné recyklovat.

2766_detska-drevena-kuchyne-s-troubou-a-prislusenstvi-ruzova 

A co naopak může hrát proti dřevěné kuchyňce?

 • Cena – pokud budete chtít luxus dřevěné kuchyňky, připravte se na to, že bude o něco dražší než plastová. Ceny začínají na 2 000 Kč.
 • Horší manipulace – protože jsou těžší, potřebují své dané místo. Když se rozhodnete, že přestěhujete dřevěnou kuchyňku z dětského pokoje do obývacího, nebude to jen tak.
 • Méně příslušenství – v základní sadě dřevěné kuchyňky bývá méně vybavení než v plastových. Různé vychytávky pak můžete dokoupit. Zkuste třeba sadu ovoce s nožem a prkýnkem.

Plastové kuchyňky

Plastové kuchyňky mají nekonečné množství variant a příslušenství. Často hrají všemi barvami a rozsvěcují tak dětské pokoje i úsměvy.

Které mají výhody?

 • Cena – pro plastové kuchyňky hraje jejich cena. Plastovou seženete už za 1 000 Kč. Někdy si za ni můžete připlatit, ale dostanete za stejnou cenu například více příslušenství než u dřevěné.
 • Omyvatelné – Když se na plastovou kuchyňku dostanou zvědavé ruce se zbytky oběda nebo svačiny, nebo třeba barvy na malování, snadno plast umyjete.
 • Lehké – Kdybyste chtěli kuchyňku častěji stěhovat, s plastovou to půjde snadno. Je velmi lehká a tím pádem ji můžete přesouvat po pokoji nebo z místnosti do místnosti.

 

kuchynka pro deti 

Kde to drhne?

 • Méně pevné – Plast není tak pevný materiál jako dřevo, proto někdy můžete mít u plastových kuchyněk problém s tím, že dvířka nedrží zavřená, nebo se šuplík špatně zasouvá na své místo. Kuchyňka se také při divočejším vaření může posouvat z místa.
 • Neekologické – Plast je neobnovitelný materiál, který se dříve opotřebuje než jiné materiály a skončí na některé ze skládek. Není tolik šetrný k planetě jako dřevo.

Dětské kuchyňky jsou vhodné už pro děti od 2–3 let. Nejoblíbenější jsou u dětí předškolního věku. A jejich úsměvy, když předstíráte že jíte jimi uvařené jídlo a moc vám chutná, jsou na celých kuchyňkách, to nejlepší.