Jak naučit dítě číst?

Čtení patří bez pochyb mezi nejdůležitější dovednosti, které můžeme během života nabýt. Společně s mluvením a psaním nám pomáhá nejen se vyjádřit, ale také pochopit naše okolí.

I proto rodiče často váhají, kdy začít s učením čtení svých dítek. Je volba předčasného učení čtení spíše užitečná nebo může být i škodlivá? Kdy mají děti umět číst? Popřípadě jakým způsobem je to naučit? 

V dnešním článku jsme si pro vás připravili vše nejdůležitější o tom, jak naučit dítě číst. 

Obsah

Kdy začít s učením čtení dětí?

Váháte, kdy začít s učením čtení dětí? Dost možná dostanete neuspokojivou odpověď. Zájem dětí o čtení je totiž velmi individuální záležitostí a může se odvíjet od mnoha různých faktorů.

Zatímco některé děti touží po schopnosti poznávat písmenka rychleji například díky svým rodičům, kteří jim čtou pravidelně před spaním pohádky, jiné děti učení zas tolik neláká a mnohem více potřebují prostor pro zábavu a hraní si. 

Jak tedy zní naše rada? Hlavně na nic nespěchejte. Konec konců vaše dítko učení čtení rozhodně nemine – obzvláště po nastoupení do první třídy J.

Myslete také na to, že každému dítěti se centrální nervová soustava (CNS), zodpovědná za schopnost spojování a rozpoznávání písmenek, rozvíjí zcela jiným tempem. Obrňte se proto trpělivostí. 

Rozvíjení předčtenářských schopností dětí

Pokud si chcete být jisti, že jste vaše dítko na cestě k úplnému naučení čtení maximálně podpořili, inspirujte se našimi rady, které mohou napomoci k rozvoji předčtěnářských schopností dětí, a tím pádem i samotného čtení.

TIP: Existují názory, že předčasné učení psaní, čtení či počítání dětí může vyvolat budoucí problémy ve škole, jako například nudění se a vyrušování spolužáků během výuky či prosté ochuzení o radost během učení nových věcí. Opakujeme tedy, abyste na vaše děti v žádném případě netlačili a jejich schopnosti podporovali spíše nenuceně. Vnímejte také, co vaše dítko skutečně chce a potřebuje a dle toho se snažte postupovat. 

Pravidelné čtení 

Základem úspěchu je bez pochyb pravidelné předčítání. Vyberte zajímavou knížku, která vaše ratolesti zabaví a zkuste si ze společného čtení vytvořit milou rutinu. Ideální dobou je například večer, kdy ukládáme děťátko ke spánku. 

Abyste čtení trochu více ozvláštnili, zaměřte se například i na interaktivní knihy. Díky zvukům a zajímavým obrázkům vtáhnou čtenáře do příběhu o dost rychleji a donutí děti soustředit se na více věcí současně. 

Spojování slov s obrázky

Buďte si jistí, že vaše dítko rozumí tomu, co právě čtete nebo říkáte. Říkejte nahlas slova a nechte děti ukazovat je vám na obrázku. 

Mimo to během čtení udržujte pozornost dítěte nejrůznějšími otázky – zjistíte tak, na kolik dává vaše ratolest pozor a jak dobře příběhu rozumí.

Abeceda

Znalost abecedy je gro celého úspěchu. Jakmile víte, že děťátko příběhům rozumí a spojuje si obrázky se slovíčky, zkuste do učení zapojit také abecedu

Učení abecedy mohou podpořit nejrůznější písničky, říkanky, videa na You Tube nebo například pomůcky do pokoje jako pěnové puzzle či dřevěné kostky.

Jak naučit dítě správně číst? 

Naučit děti správně číst můžeme dvěma způsoby – slabikovací nebo genetickou metodou.

Slabikovací metoda 

Máma mele maso, Ema má mísu… Známe to snad všichni. A přesně o tom je slabikovací metoda, která učí děti číst na základě rozebrání slov na slabiky a jejich následného spojování. 

S touto metodou se děti také učí psát zároveň malá a velká tiskací písmena, stejně jako malá a velká psací písmena.

A jak naučit dítě číst slabiky? Slabiky čteme nahlas a pomalu. Občas dětem pomáháme, jelikož ještě nemusí mít vžita všechny písmena. Skvělým způsobem je také tleskací metoda, kdy na každou slabiku tleskneme. 

Genetická metoda 

Genetická metoda patří mezi novější a modernější formy výuky. Děti pracují jen s velkými tiskacími písmeny, což proces značně urychluje, a další podoby písmen se učí obvykle až v druhém pololetí.

Metoda spočívá na učení čtení na základě hláskování. Znamená to, že dítě se nejdříve učí číst jednotlivé hlásky, které spojí v jedno slovo. Nejdříve tedy přečte: m-e-d-v-í-d-e-k a posléze nahlas vysloví celé slovo „medvídek“.

Tipy na skvělé knihy pro děti

Nejen, že pravidelné čtení dětem může pomoci k naučení čtení, je také skvělým způsobem, jak vybudovat silné rodinné vazby, prohloubit myšlenkové pochody, fantazii a představivost. 

Dle projektu Celé Česko čte dětem stačí pouhých 20 minut denně. Nejrůznější zajímavé dětské tituly, které jsou vybrané na základě názorů dětí, rodičů, pedagogů a podobně, najdete zde.

Nečekejte na nic a pusťte se do toho!

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.