Kdy děti začínají lézt a jak je v tom podpořit

Lezení je pro miminko (i pro rodiče) velký vývojový milník. Děťátko už je schopné se samo přemístit a dostat se k něčemu, co jej zaujalo. Jedná se vlastně o malý velký krůček k samostatnosti. S lezením je spojeno mnoho cenných schopností a dovedností. Lezení posiluje ruce, zápěstí, ramena a svaly středu těla, protože děti začínají nést váhu svého těla. Učí se také koordinovat své končetiny a samostatně se pohybovat. Jak ale poznat, že už dítě začne brzy lézt? A jak jej v tom podpořit? Na tyto a další otázky vám odpovíme v tomto článku.

Kdy děti začínají lézt

Stejně jako u všech ostatních milníků i zde platí, že dítě samo určí, kdy je připraveno lézt. Nemůžete tuto fázi vývoje ani urychlit ani oddálit. Můžete se také vsadit, že si osvojí svůj osobní styl lezení. Nesrovnávejte proto své dítě s ostatními. Děti dovedou být při svém způsobu pohybu velmi kreativní. Nepřestávejte jej povzbuzovat a mějte po ruce fotoaparát, ať tento moment zvěčníte až nastane. Než se nadějete, poleze. 

Většina dětí se naučí lézt ve věku 6 až 11 měsíců. Ve věku 8 měsíců se začne plazit přibližně 50 % všech dětí. Na druhou stranu, i když vás to možná překvapí, některé děti lezení úplně přeskočí. Mohou si najít jiné způsoby pohybu, které jsou pro ně uspokojivější než lezení. Některé se dlouho plazí a poté se s oporou postaví a začnou obcházet nábytek.

Někteří odborníci tvrdí, že lezení je důležitá fáze a pokud jí dítě neprojde, může to mít na jeho vývoj negativní vliv. Na podporu tohoto tvrzení ale neexistují žádné důkazy. Je však důležité vývojové milníky dítěte sledovat a pokud byste měli o vývoji svého dítěte nějaké pochybnosti či obavy, konzultujte je s pediatrem.

Jak dává dítě najevo, že je připraveno lézt

Když je vaše dítě připraveno lézt, může to začít dávat najevo jedním z těchto signálů (případně jejich libovolnou kombinaci): 

  • Houpání na rukou a kolenou dopředu a dozadu nebo ze strany na stranu
  • Soustředění na předměty v místnosti
  • Otáčení a kutálení se
  • Držení těla na rukou a kolenou
  • Sezení bez opory 
  • Plazení
  • Klouzání dozadu při pokusu o pohyb vpřed

Jak dítě povzbudit k lezení

Některé děti se nemohou dočkat, až se začnou hýbat. Jiné naopak potřebují trochu povzbudit. Zde je 10 kreativních tipů, jak dítě stimulovat: 

1. Každodenní pobyt na bříšku

Berte čas na bříšku jako cvičení. Na bříšku si posiluje krční, ramenní a zádové svaly. Také se učí, jak držet hlavu a ramena. Tyto cviky na posílení svalů také umožňují dítěti experimentovat s rukama a nohama, když je na bříšku. 

Pro pobyt na bříšku vyčleňte volný a bezpečný prostor. Pokud máte tvrdé podlahy, může být užitečná pěnová podložka či hrací koberec. Koukněte na nabídku dětských koberců zdeČas strávený na bříšku přináší dítěti fyzické i kognitivní výhody, včetně smyslové hry. Všechno toto cvičení a vjemy jsou pro miminka značně stimulující. Udržujte příjemnou atmosféru a dělejte časté přestávky, abyste předešli přílišné stimulaci dítěte.

Čas na bříšku si vyhraďte pouze na dobu bdění a pod dohledem. Dávejte pozor na známky ospalosti, když je vaše dítě na bříšku. Ideální doba pro uložení dítěte na bříško je, když je odpočaté, nakrmené a má dobrou náladu. 

2. Vhodné oblečení

Oblečte dítě do pružného, ale přiléhavého oblečení. Příliš volné oblečení může dítěti bránit v pohybu. Holé ruce a nohy mohou dítěti umožnit poznat různé textury podlahy a koberce. Pokud je chladno, je dobré obléci dítěti plazivé kalhoty a protiskluzové ponožky. Toto speciálně navržené oblečení udržuje vaše děťátko v teple a zároveň zabraňuje uklouznutí na tvrdé podlaze. 

3. Lehněte si k němu 

Lehněte si na břicho čelem k dítěti. Navažte s ním oční kontakt a usmívejte se. Tím jej povzbudíte, aby zvedlo hlavičku. Jakmile jeho svaly zesílí, může se k vám pokusit přiblížit. 

Několik prvních pokusů vašeho dítěte dosáhnout na vás ho může naopak odsunout. Síla a motorické dovednosti potřebné k pohybu dopředu se stále vyvíjejí a některé děti se při snaze posouvat vpřed sunou vzad. V tom případě dítěti nožičky podepřete. Položte dítěti pod nohy polštář nebo své ruce, aby se o ně mohlo opřít a posunulo se vpřed. 

4. Povzbuďte své dítě hračkami

Pokud vaše dítě vykazuje známky toho, že je připraveno lézt, mohou být vhodnou stimulací také hračky, vhodné jsou barevné hračky, mohou být i zvukové či pohyblivé. Položte je před dítě těsně mimo jeho dosah a sledujte, co udělá. Dalším zábavným způsobem, jak vzbudit zájem dítěte, je prolézací tunel.

Snažte se odolat pokušení posunout požadovaný předmět blíže do dosahu dítěte. Možná jej hned nenaučíte lézt, ale poskytnete mu příležitost k řešení problémů. To jej povzbudí k tomu, aby se vrtělo, kutálelo a nakonec se plazilo či lezlo, aby získalo to, co chce. 

5. Položte si dítě na břicho

Některá miminka nejsou z ležení na bříšku příliš nadšená. Pokud je to případ i vašeho dítěte, lehněte si a položte si dítě na břicho. Blízkost vašeho těla jej může zaujmout, aby zvedlo hlavu a podívalo se vám do obličeje. 

6. Využijte zrcadlo

Umístěte na podlahu zrcadlo směrem k dítěti. Nejspíše bude tak zvědavé na svůj odraz, že se bude chtít přiblížit, aby si ho lépe prohlédlo. 

7. Jděte příkladem

Možná vám to bude připadat směšné, ale děti se přece jen nejlépe učí nápodobou. Takže lezte a nechte dítě ať vás sleduje. Starší sourozenci se mohou také přidat a předvádět. Možná se na vás bude dítě zpočátku dívat s nechápavým výrazem, ale rozhodně si získáte jeho pozornost (a pravděpodobně jej i rozesmějete). 

8. Masírujte svaly

Dopřejte svému miminku povzbuzující masáž, která podpoří průtok krve do jeho rostoucích svalů. Pravidelné masáže také pomohou vašemu miminku uvědomit si své tělo a zmírnit hrozící gastrointestinální problémy, včetně plynatosti a zácpy.

9. Omezte čas v houpátku

Sedátka či houpátka dokáží dítě skvěle zabavit. Je jasné, že se dětem houpátka líbí, protože dobře vidí na okolí a má na hrazdičce hračky, se kterými si může pohrát. Houpací lehátko je skvělý pomocník když například vaříte a nemůžete se tedy dítěti plně věnovat. Snažte se jej však spíše omezit a nenechávat tam dítě příliš dlouho. Nadměrné používání totiž může zpomalit motorický vývoj. Děťátko se může naučit spoléhat se na oporu těchto zařízení, místo toho, aby se spoléhalo na své svaly. Takže houpátko ano, ale ne na dlouho a příliš často.

10. Cvičte

Kromě pokládání na bříško, které také posiluje svaly, můžete vyzkoušet i jiné formy cvičení, při kterých dítě posílí tolik potřebné svaly. Můžete zkusit například plavání s miminky či jógu pro miminka.

 

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.