Jak vybrat elektrické auto pro děti

Nabídka dětských elektrických aut neustále roste. Už nemáte na výběr jen z pár značek, ale přidávají se terénní autíčka 4x4, retro vozy, nebo třeba náklaďáky pro děti. Jak se nejlépe rozhodnout, které auto na baterky pro děti koupit? Jaký zvolit typ? Co výdrž baterie? Kolik to bude stát? S odpověďmi vám pomůže dnešní článek.

jak_vybrat_auticko

Elektrické autíčko je skvělý dárek pro děti.

V elektrickém autíčku se budou děti cítit o něco víc jako dospělí a podpoříte tím jejich hravost a představivost. Navíc, až se vydáte ven, pojede s vámi auto, které v případě bolavých nožiček může sviště popovézt.

Obsah:

1. Při koupi elektrického autíčka se ptejte

        1.1. Kolik je mému dítěti let?

        1.2 Do jakého prostředí bude autíčko jezdit?

        1.3 Jsou autíčka jak pro kluky, tak pro holky?

        1.4 Mohu koupit elektrické autíčko pro dvě děti?

        1.5. Kolik mě to bude stát?

2. Jaké další otázky by vás mohly zajímat

        2.1 Jaký potřebuji výkon baterie?

        2.2. Jaký je optimální výkon motoru? 

        2.3 Jak složité bude ovládání?

        2.4 Je autíčko bezpečné?

        2.5. Mohu s autíčkem i do terénu? 

        2.6 Příslušenství a bonusy

3. Typy elektrických aut pro děti

Při koupi elektrického autíčka se ptejte:

Kolik je mému dítěti let?

Jezdící auto pro děti je překvapivě bezpečné. A to i díky tomu, že rodič může mít nad elektrickým autem kontrolu, takže není problém na dálku omezovat jeho maximální rychlost, případně ho řídit. Jakmile dítě zvládne sedět a pochopí, co se okolo něj děje, může si elektrické autíčko užívat. Některé modely jsou určeny pro děti od 1 roku a většina modelů je pro děti do 10 let.

Existují i modely pro starší děti. Ty nabízejí i větší rychlost a mají robustnější konstrukci a více místa.

Prohlédněte si některé z oblíbených modelů v různých kategoriích:

Do jakého prostředí bude autíčko jezdit?

Pokud se budete pohybovat hlavně po městských ulicích, pak jsou vhodná elektrická autíčka, která imitují vozy známých výrobců jako BMW, Audi či Mercedes. Jestli vás ale čekají výlety do přírody, uvažujte spíše o čtyřkolce nebo nějaké verzi terénního vozítka. Skvělá volba do přírody je dětské elektrické auto 4x4, které mají silnější výkon a jsou odpružená, aby zvládla i přírodní terén.

Jsou autíčka jak pro kluky, tak pro holky?

Samozřejmě. Pokud chcete pro svou slečnu pořídit elektrické vozidlo, můžete si vybrat design v růžových barvách. Možná že dívky budou toužit spíše po sporťáku nebo kabrioletu. Kluci zase ocení nějakého závoďáka, či Jeep. Ale rozhodně to není pravidlem.

Autíčka pro holky

Elektrická autíčka dávno nejsou hračky jen pro kluky. Malé slečny se v nich prohání také. A podívejte, jak jim to sluší.

Mohu koupit elektrické autíčko pro dvě děti?

Pokud chcete jeden model pro sourozence, nebo kamarády, dívejte se po modelech autíček s dvěma sedačkami. Takové jsou například BMW X6 nebo Ford Ranger Wildtrack.

A pokud byste rádi zažili jízdu přímo s dětmi, můžete sehnat autíčka s vysokou nosností, které jsou upravené ke společné jízdě dítěte a dospělého. Jedním znich je například Mercedes G63. Ten má kromě plné výbavy také rodičovský pedál na sedadle spolujezdce.

U autíček pro dvě děti kontrolujte parametr velikosti autíčka. Širší sedačka je pohodlná, ale pokud je auto širší než 80 cm, nevejde se do běžných dveří a musíte ho pronést.

Prohlédněte si dvoumístné modely elektrických autíček:

Kolik mě to bude stát?

Nebojte – není to tolik. Ceny těch nejlevnějších modelů začínají na 3000 Kč, což je stejně, jako za pořádnou stavebnici. V této cenové hladině ale nečekejte žádnou exkluzivitu. Kvalita a výkon je sice dostačující, nicméně lepší parametry budou mít modely od 5000 Kč. Modely, které přesáhnou 1000 Kč jsou už velmi exkluzívní a speciální terénní modely, nebo autíčka, kde se s společně s dítětem sveze i rodič. Takže jsou vlastně dárkem pro dva.


Jaké další otázky by vás mohly zajímat:

Jaký potřebuji výkon baterie?

Obvyklá doba jízdy elektrických autíček na baterky je 1-2 hodiny na jedno nabití. Nabíjet je nejlepší přes noc, protože většina autíček potřebuje 8-10 hodin pro úplné nabití. Průměrné modely jsou vybaveny baterií 2x6V4/5Ah. Lepší modely mají pak baterie 2x12V/7Ah.

Jaký je optimální výkon motoru? 

U každého autíčka najdete výkon jeho motorů. Čím větší je výkon, tím snadněji autíčko překoná stoupání nebo překážky. Běžně má jeden motor autíčka od 15 do 35 W. Ty nejlepší auta mají i 45 W. Výkon se udává vždy pro jeden motor. Takže pokud máte autíčko se 4 motory po 24 W, můžete tento údaj násobit 4 a auto bude schopné vyjet mírné stoupání i se zátěží. 

Jak složité bude ovládání?

Tady je nutné vědět, že většina vozítek má ovládání velice jednoduché, aby je dítě zvládlo. Většinou v autě pro dítě najdete jeden pedál pro ovládání rychlosti a jednu páčku, pomocí které lze změnit směr vpřed či vzad.

Řízení mohou převzít děti samy, nebo se mohou kochat krajinou a práci řidiče převezme rodič přes vysílačku. Dálkové ovládání je plnohodnotné ovládání elektrického auta a můžete tak dovézt dítě přesně tam, kam potřebujete.

Je autíčko bezpečné?

Všechny hračky by měly myslet v první řadě na bezpečnost dětí. Každé dětské elektrické auto by mělo mít evropský certifikát CE.

Většina našich autíček obsahuje i další prvky, které se starají o bezpečí dětí a klid rodičů. Řízení elektrického auta pro děti mohou převzít kdykoli rodiče přes dálkové ovládání. Bezpečná dětská elektrická autíčka mají i funkci nouzového zastavení, které může využít rodič v případě, že vokolí dítěti něco hrozí.

Dětská elektrická autíčka mívají také bezpečnostní pásy. Lepší modely dokonce pětibodové. Dalším doporučeným bezpečnostním prvkem je funkce plynulého rozjezdu. Díky té autíčko nevystřelí jako šipka vpřed, ale jemně se rozjede. Ale nemusíte se obávat nějaké zběsilé jízdy. Rychlost elektrických autíček je mezi 3-7 km/h. 

Údržba elektrických autíček

Bezpečí dětí je u dětských elektrických autíček samozřejmostí.

Mohu s autíčkem i do terénu? 

Velkým benefitem je, když má vozítko EVA pěnová kola. Ta lépe odpruží drsný povrch ve městě, takže auto nedělá takový rámus. Když jsou navíc kola dostatečně velká, můžete vyjet i na nezpevněný povrch nebo snadno překonávat nerovnosti a louže. Nepočítejte ale s tím, že s takovým vozítkem můžete brázdit lesní cesty. Běžné modely v pohodě zvládají spíše trávníky nebo mírná stoupání. 

Příslušenství a bonusy

Výše zmíněné charakteristiky jsou důležité pro každé autíčko. Ostatní bonusy už jsou spíše na vašem uvážení a představě, jak vymazlené fáro chcete dětem dopřát. Existuje několik možností, jak auto vytunit. Může mít:

 • Kožené sedačky
 • Svíticí LED světla
 • LCD display který přehrává obrázky nebo pohádky
 • Slot na USB a mp3 přehrávač
 • Rádio
 • Podsvícenou palubovku
 • Otevírací dveře

K elektrickému autíčku si můžete zakoupit i několik druhů příslušenství. Pokud budete autíčko skladovat venku, nebo pouze pod přístřeškem a nebo nechcete aby se do něj v garáži nebo doma prášilo, je jistě dobrý nápad koupit na něj ochranou plachtu. Vyberte si ji podle velikosti autíčka v jedné z rozměrů: S, M, XL. A co takhle oživit hru s elektrickým autíčkem díky dětským dopravním značkám? 

V případě poruchy autíčka, nebo kdybyste si přáli váš model trochu vytunit, si můžete na e-shopu dokoupit náhradní díly, jako kola, ovládací panely nebo náhradní baterie.

Pokud pořizujete autíčko jako dárek pro malého řidiče, můžete jej celé vyšperkovat ještě vlastní SPZ třeba se jménem dítěte. A přidat k tomu i první řidičský průkaz.

Typy elektrických aut pro děti:

 • elektrická autíčka
  Ta jsou vhodná i pro nejmenší děti. Některá mohou mít licenci od opravdových výrobců aut, takže dítě pak jezdí v přesné kopii známé značky
 • elektrické motorky
  Mají horší stabilitu, i když některé dovolují přimontování pomocných koleček. Jsou proto určeny pro děti od 3 let
 • elektrické čtyřkolky
  jde vlastně o něco mezi motorkou a terénním vozem. Může jít opět o repliky opravdových čtyřkolek. Jsou vhodné do terénu a mívají silnější motory
 • užitkové vozy a traktory
  bagr na písek, nebo traktor svlekem může mít pro některé děti větší kouzlo než moderní závoďák. Nevynikají sice rychlostí, ale nabízí větší interaktivitu při hře.
 • dětské náklaďáky
  Nadšenci do silných motorů si mohou užít jízdu v dětském kamionu nebo nákladním autíčku.
 • retro elektrická autíčka pro děti
  Elektrická autíčka dostala nový design a vrátila se k osvědčenému stylu starých veteránů. Taková autíčka jsou vhodná ty, kteří upřednostňují klasický elegantní styl před moderními sporťáky.
 • tematická autíčka pro děti
  Pokud mají vaše děti sny o tom stát se jednou hasičem, nebo si rády hrají s policejními auty, můžete jim pořídit elektrické tematické autíčko. Děti se mohou prohánět například americkým policejním vozem.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ elektrického vozítka, na našem eshopu v kategorii Elektrická autíčka najdete jen prověřené a bezpečné modely. Vybírat můžete už z více než stovky různých druhů. Pak už se vrhněte do ulic nebo do lesů a užijte si tu jízdu v naleštěném stroji.

A několik speciálních modelů na závěr:

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.