5 nápadů na hry s autíčky na ovládání

Pokud se vám doma práší na autíčko na ovládání nebo chcete jedno svému dítěti pořídit, zkuste nastartovat den zábavnou hrou s auty.  Zvodní auta na ovládání jsou hračka, která baví malé i velké. Děti rády pozorují, jak autíčka projíždějí různé překážky nebo jak dokáží zrychlit a zastavit. Na ovladači si trénují jemnou motoriku a díky řízení si procvičují svou prostorovou orientaci a vnímání pravé a levé strany. Jak si naplno užít autíčka na ovládání?

3542

Obsah: 

1. Které autíčko na dálkové ovládání bude první v cíli? 

2. Z nuly na sto 

3. Křížem krážem 

4. S autíčkem na ovládání do terénu 

5. Hasiči na misi, policie v akci nebo kamioňák na misi 

1. Které autíčko na dálkové ovládání bude první v cíli?   

Pokud se sejdou dva kamarádi a chtějí si společně hrát, sourozenci nebo třeba tatínek vyzve syna, zkuste závody autíček. Budete potřebovat dvě autíčka na ovládání. Pokud pořídíte sourozencům dvě stejná auta, mohou se držet fair play a nikdo nebude mít do začátku výhodu. Půjde už jen o řidičské dovednosti a předejdete divokým hádkám. Když ale budete mít každé autíčko jiné, v závodech prověříte jejich kvality.

Zkuste porovnat rychlost běžných modelů, nebo si vyberte extra rychlá autana dálkové ovládání. Můžete také vyzkoušet rychlost aut, které věrně napodobují luxusní značky jako Ferrari, Lamborghini nebo Porsche. Kdo by si nechtěl zazávodit se všemi těmito žihadly najednou? 

2. Z nuly na sto 

Vyměřte si dráhu, připravte autíčko na start a zapněte stopky. Děti mohou měřit, jak rychle dokáže auto rovnou trasu projet. Zkuste čas překonat, nebo třeba porovnejte různé typy autíček na ovládání. Které bude vítěz? Děti se do takové hry dokáží ponořit, možná budou řadit auta od nejrychlejšího nebo si sepíšou přehledný žebříček. Taová hra je zábavná i bez parťáka, takže třeba pro jedináčka. 

3. Křížem krážem 

Další hra s autíčky na ovládání prověřuje spíše obratnost než rychlost. Procvičí postřeh a šikovnost dětských prstů. Postavte v pokoji slalom například z kostek, a pak mezi nimi s autíčkem kličkujte. Důležité je neshodit žádnou překážku. Další varianta stejné hry je projet slalom na rychlost. Když si budete chtít hru ještě zpestřit, postavte kromě slalomu ještě různé podjezdy nebo rampy. Můžete využít stavebnice nebo třeba knížky.

4. S autíčkem na ovládání do terénu 

Možná budete chtít využít teplých dní a vzít si autíčko ven. Díky ovládání s ním můžete vyrazit na procházku nebo zahradu. Pro hry venku ale budete potřebovat speciální terénní auta na dálkové ovládání pro děti, která jsou vyrobena tak, aby zvládala drsnější terén. Mají větší gumová kola a silné tlumiče. Některé modely dokáží jet zároveň i velkou rychlostí, několik desítek m/h. Jiná terénní auta na ovládání zvládají i jízdu na písku nebo ve vodě.

Závody v terénu se závodími auty na ovládání jsou čím dál tím oblíbenější. Někteří nadšenci pořádají dokonce oficiální závody RC autíček v terénu. Podívejte se na jeden takový: 

5. Hasiči na misi, policie v akci nebo kamioňák na cestě 

Kromě běžných autíček na ovládání, můžete dětem pořídit i různé neobvyklé kousky. Milovníci vojáčků jistě ocení tank na ovládání. Ten k jízdě přidává ještě otáčení děla a zvuky střelby. Navíc dokáže přejet i poměrně vysoké překážky. Další specialitou je popelářské auto na ovládání. Nejeden malý kluk si přál být jednou popelářem. S takovým autíčkem si mohou sny alespoň částečně splnit. Pokud mají děti oblíbené pracovní stroje, správná volba bude bagr na ovládání nebo míchačka. Můžete si pomocí vysílačky vyrazit také s hasičským nebo policejním autem. 

K takové hře přidejte příběh. Vytvořte třeba celé imaginární město a vydejte se na misi s policejním autem nebo záchrankou. Nemocnice může být pod televizí, náměstí u gauče a pošta pod stolem. Popusťte uzdu fantazii. 

Většina RC autíček na ovládání není pro nejmenší děti, je určena většinou pro děti od 6 let. Některá auta na ovládání jsou vhodná už pro děti od 3 let. 

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.