Připravujeme dětský bazének krok po kroku

Se začátkem června se nebe vybarvilo do azurova a přišly na nás letní horka. S nimi začíná i bazénová sezóna. Přinášíme vám pár tipů, na co nezapomenout, když budete připravovat dětský bazének, abyste si s dětmi užili ještě o kapku více zábavy a bez starostí.

 

activity-beauty-blue-61129

Nejdřív práce, potom koupačka

Předtím, než děti skočí do osvěžující vody přímo na zahradě za domem, je potřeba projít pár praktických kroků a vše připravit. Jak tedy na to?

Krok 1: výběr bazénu

Až se budete dívat po bazénku, přizpůsobte ho v první řadě věku dítěte. Pokud máte ještě maličké ratolesti, ideální jsou nafukovací brouzdaliště, kde si mohou v sedě hrát s hračkami a nemusíte se o ně bát. Většina dětských bazénů je doporučena pro děti starší 2 let. Pokud už se děti učí plavat, nebo jsou zdatní plavci, můžete sáhnout po větším zahradním bazénu. V tom případě na něj už potřebujete samozřejmě více prostoru.

Nejčastější jdou dva tvary bazénů – kruhový a obdélníkový. U kruhových bazénů nafouknete pouze vrchní obruč a zbytek se vyplní vodou. Takový bazén by měl mít stěnu ze třívrstvého PVC. Bazény s celou nafukovací stěnou by měly mít více vzduchových komor. Pokud by se například jedna z nich propíchla, ty ostatní stále ještě budou držet vodu.

Ceny dětských bazénů se mění podle rozměrů. Malá nafukovací brouzdaliště pořídíte za 400 Kč, velké nafukovací bazény stojí až 1800 Kč.

Krok 2: příprava prostoru

Bazének by měl hlavně stát na rovné ploše. Najděte tedy na zahradě třeba i pomocí vodováhy rovný plácek. Pokud máte zahradu v kopci, doporučujeme alespoň na kousku podklad vyrovnat. Odkopejte zem na straně, kde je svah vyvýšený a navrstvěte ji níže.

Důležité také je, aby na toto místo svítilo sluníčko většinu dne. Jednak bude ohřívat vodu, jednak dětem nebude v chladné vodě brzy zima.

Na připravené místo můžete natáhnout speciální plachtu, která chrání dno před poškozením.

Krok 3: nafukování a napouštění

U malých brouzdališť zvládnete nafukování sami. Pro větší bazény si vezměte na pomoc pumpičku případně kompresor. Pro nafukování bazénů najdete na trhu speciální pumpičky s upravenou koncovkou.

Malé bazénky zvládnete naplnit i několik kýbly. Větší plňte pomocí zahradní hadice. Počítejte tedy s nějakou spotřebou vody. Při představu do kruhového bazénku o průměru 150 cm a hloubce 40 cm potřebujete téměř 500 l vody. Počítejte s tím, že po napuštění bude voda ledová. Pro otužilce je sice ideální, ostatní možná budou chtít den počkat, než ji sluníčko vyhřeje.

Pro malé děti můžete vodu ještě přihřát. Existují různá zařízení, která vodu dohřívají v bazénu. Existují oficiální předpisy pro veřejná koupaliště, které by vám mohly napovědět, jak bazének vyhřát:

  • Od 3 do 6 měsíců by se děti měly koupat ve vodě od 30 °C do 36 °C
  • Od 6 do 12 měsíců by měla být teplota vody od 28 °C do 32 °C
  • Děti starší než 1 roku by měly mít vodu alespoň 28 °C teplou

beach-child-enjoyment-755042

Krok 4: péče

Během léta se starejte o to, aby byla voda čistá. U malých bazénků je nejsnazší často měnit vodu. Jejich objem není tak velký, aby se vám to prodražilo. U větších bazénů už pomýšlejte na to, jak vodu udržovat čistou.

  • Plachta: Prvním opatřením je zakrývání bazénu plachtou, pokud se zrovna nekoupete. Zabráníte tím, aby do něj napadaly nečistoty. Pokud tam i tak nějaké napadají, vylovte je síťkou. Z toho se může stát kromě čištění i zábavná hra.
  • Chemie: Pokud bude stát bazének na zahradě delší dobu, určitě pomýšlejte na nákup bazénové chemie. Ta zabraňuje tomu, aby se voda kazila. Pro děti je ideální volit chemické přípravky bez chlóru. Ty čistí vodu bez známého zápachu chlóru a nezpůsobují alergie.
  • Filtrace: Filtrační zařízení se vyplatí až u bazénů s velkým objemem. Nákup filtrace je totiž větší investice. Pro dětské bazény vám budou stačit filtrační zařízení s nejmenším objemem.

Víc než jen cachtání

Dnešní bazénky mají často spoustu vychytávek, se kterými se děti při ráchaní zabaví. Některé bazénky mají nafukovací tabuli a speciálními fixami na ní mohou děti kreslit přímo z vody. Jiné jsou potištěné obrázky s 3D efektem a dostanete k nim 3D vodní brýle. Děti se tak učí potápět velmi snadno, protože mohou poznávat nový podmořský svět. Sportovce bude bavit koupání v bazénků se sítí, přes kterou může přehazovat nafukovací míč. A pro teplé letní večery si můžete pořídit i bazének, který v noci svítí.

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.