5 tipů, jak vytvořit pro děti kouzelnou atmosféru Vánoc

Vánoce nejsou jenom vánoční dárky. Až děti vyrostou, nebudou si pamatovat každý balíček, který rozbalily, ale spíše vánoční atmosféru, která doma panovala. Utkví jim vůně, barvy a rodinné tradice, které ten kouzelný čas provázely. Vytvořte dětem nezapomenutelný vánoční čas. Máme pro vás pár tipů na Vánoce pro děti. Jak na to?


2802

Vytvořte z vašeho domova pohádkové vánoční království. 

Obsah:

1. Dodržujte zvyky, tvořte si tradice

2. Společně napište dopis pro Ježíška

3. Naučte děti dávat

4. Ať to doma voní, svítí, hraje

5. Adventní kalendář s příběhy

Dodržujte zvyky, tvořte si tradice

Každá rodina má v adventním období své zvyky a tradice. Zapojte do nich i děti. Nevynechejte je z procesu přípravy Vánoc. Až budete péct vánoční cukroví, udělejte si na to čas a dovolte dětem pomáhat. Trpělivě jim přenechejte některé důležité úkony jako je míchání nebo hnětení a uvidíte, že jim vykouzlíte úsměv na tváři. A co teprve při ochutnávání.

Kromě pečení můžete společně i trhat barborky a sledovat, jestli vykvetou do Štědrého dne. Nebo si udělejte fajn den i z vánočního úklidu. Protřiďte společně dětské hračky a za odměnu se pak podívejte na vánoční pohádku.

A pokud ještě nemáte žádnou společnou vánoční tradici, nějakou si vytvořte. Můžete si třeba společně prohlížet fotografie z minulých Vánoc, vytvořit lodičky z prázdných skořápek vlašských ořechů nebo chodit na procházku pro betlémské světélko. Zkuste také vánočním tvoření pro děti. Internet je pný nápadů, zkuste hledat třeba na Pinterestu.

Společně napište dopis pro Ježíška

Jednou z vánočních tradic je i psaní dopisu Ježíškovi. Udělejte si ze sepisování přání hezký rituál. Sedněte si společně s dětmi a pomozte jim se psaním, nebo si třeba napište dopis celá rodina společně. Abyste měli dopis o něco krásnější, můžete najít šablonu na dopis pro Ježíška k vytisknutí na internetu, nebo si jej společně vymalovat. Když k tomu přidáte na stůl nějakou tu svíčku nebo vánoční cukroví a v pozadí uslyšíte hrát koledy, bude se vánoční atmosféra dát krájet. Až dáte dopis za okno, můžete se společně těšit, zda jej Ježíšek vyzvedne. Někdy tam pro pisatele nechá nějakou drobnost za odměnu.

Takové momenty tajemství a překvapení jsou to, co dělá Vánoce s dětmi tak unikátní. 

OFN9JG0

Připravte kouzla všude kolem vašich nejmilejších.

Naučte děti dávat

Vánoce ale nejsou jen o dostávání, ale také o rozdávání. Ukažte dětem, jak je důležité myslet na ostatní. Vyberte společně nějakou charitativní organizaci, nebo potřebnou rodinu a zkuste jim společně pomoci. Pro děti to bude úplně nový zážitek a jistě jim udělá radost vánoční dárky nejen dostávat, ale také dávat. Kromě toho, že si zpestříte vánoční čas, vysvětlíte tak těm nejmenším, jak charitativní pomoc funguje a ukážete jim, že jsou tady lidé, kteří ji potřebují. Jednou z možností, jak dělat na Vánoce radost je například projekt Ježíškova vnoučata, kde přispíváte seniorům na dárek, který si opravdu přejí.

Ať to doma voní, svítí, hraje

Kouzlo Vánoc a vánoční atmosféru dokresluje to, jak se cítíme, když překročíme práh našeho domu nebo bytu. Jak vypadala vánoční výzdoba u vás, když jste byli malí? A které vůně pro vás znamenají Vánoce?

Proměňte dětem jejich domov na kouzelnou vánoční pohádku. Uspořádejte dětské hračky a ozdobte dětský jejich pokojíček vánočními motivy. Nebojte se dětem nabídnout, jestli se nechtějí do zdobení zapojit. Zkuste například sníh ve spreji, kterým můžete kreslit na okna zamrzlé obrazce. Nezapomínejte na světýlka. Během tmavých zimních večerů pak září jako malé hvězdičky.

Přidejte do vašeho vánočního domova i vůně. Vyberte takové, které jsou vám příjemné. Zapalte si občas františka nebo vonnou tyčinku. Provoňte byt vůní perníčků při pečení, nebo si kupte vonný olej se skořicí a pomeranči. Příjemná vůně se line i při sušení pomerančové kůry.

Adventní kalendář s příběhy

K době adventní už neodmyslitelně patří adventní kalendář. Dopřejte jej dětem i letos. Ale zamyslete se, jestli byste jej nechtěli pojmout nějak originálně. Jestli něco k Vánocům patří stejně tak jako dárky, jsou to příběhy. Co takhle přidat k čokoládě ještě smotané ruličky s kousky vánočního příběhu? Každý večer byste si tak společně mohli přečíst kousek pohádky, a jestli žili šťastně až do smrti, to byste se dozvěděli až 24. prosince.

2728158

Darujte letos dětem příběhy. 

Užijte si takto vánoční čas s dětmi pohromadě. Ukažte jim pomocí tradic a zvyků, že předvánoční období je plné kouzel, překvapení, ale i práce a rozdávání. Víme, že jsou adventní přípravy někdy plné chaosu a stresu, ale tím spíše vaše děti ocení, když si nějaká čas vyhradíte jen pro ně a budete společně tvořit vánoční ozdoby, péct nebo si číst a třeba i o trochu posunete vánoční úklid.

A i když Vánoce nejsou jen o dárcích, uvědomujeme si, že sehnat ty pravé je někdy oříšek. Kdybyste po vánočních tradicích potřebovali inspiraci na dárky, podívejte se na článek Hity letošních Vánoc a inspirujte některými z našich letošních favoritů.

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.