Jak vybrat dětskou kuchyňku

„Jako kluk jsem se rád motal v kuchyni, když máma pekla. Takže když jsem se pak v patnácti rozhodoval co dál dělat, pekařina pro mě byla jasná volba.“

Pamatujete si ještě tento reklamní slogan? I když šlo o reklamu na kávu, nese v sobě kus pravdy – děti se opravdu rády motají v kuchyni. Kuchyň je pro většinu malých dětí místem plným tajemství a kouzel – věci svítí, vydávají různé zvuky, jídlo začíná vonět. Je to ovšem trochu nebezpečnější prostředí a hrozí třeba popálení či opaření. Proto je dětská kuchyňka skvělá volba pro bezpečnou zábavu.

Jak%20vybrat%20d%C4%9Btskou%20kuchy%C5%88ku

Už si nemusíte lámat hlavu s tím, jakou vybrat dětskou kuchyňku. Poradíme vám v článku.

Obsah:

1. Na co myslet při výběru dětské kuchyňky

- Věk a pohlaví dítěte

- Velikost kuchyňky

- Realistické chování a vzhled

- Doplňky a další vybavení kuchyňky

- Materiál a kvalita kuchyňky

- Cena

- Další speciální funkce

2. Podpořte zájmy dítěte

 

Jakmile dítěti dáte vařečku a mísu s trochou mouky, zabaví se u „práce“ spolu s vámi. Připravit si vlastní jídlo je prostě úžasná hra a zábava. A časem, kdo ví, vám opravdu bude pomáhat s vařením.

Aby bylo vaření pro děti, a zejména pro holčičky, opravdu bezpečnou zábavou, nabízí se nákup dětské kuchyňky. Nabídka na trhu je opravdu široká. Jak se správně rozhodnout a vybrat dobře? Poradíme vám.

Na co myslet při výběru dětské kuchyňky

Věk a pohlaví dítěte

Už děti od 2 let si užijí zábavu s dětskou kuchyní. A pěkně si vyhrají až třeba do 10 let. Čím menší děti jsou, tím lepší je vybírat jednoduchý model s jasnými barvami. Malé samostatné součásti jsou tu snadno postradatelné. Pamatujte, že malé děti vše strkají do pusy a hrozilo by, že spolknou nějakou malou součást kuchyňského vybavení.

Starší děti již ocení kuchyňku, která více připomíná tu maminčinu – různé spotřebiče, doplňky jako nádobí či potraviny, svítící troubu či cinkající mikrovlnku. Čím realističtější kuchyňka je, tím líp.

Kuchyňky jsou tradičně hračkou dívčí. Nicméně i chlapci rádi vaří. Proto to vezměte do úvahy při výběru barvy. Neutrální barvy vyhovují každému, nicméně chlapci by si asi s růžovou kuchyní moc nevyhráli.

Velikost kuchyňky

Důležité je, aby se kuchyň nejen vešla do dětského pokoje, ale aby si u ní dítě mohlo i hrát. Nestačí tedy vědět, že máte vedle postýlky dost místa na její postavení. Počítejte s nějakým půl metrem na prostor, ve kterém bude vaše malá kuchařka či kuchař stát a vařit.

Je dobré vědět, že ne každá kuchyňka je navržena tak, aby byla přistavena ke zdi. Jsou kuchyňky, které jsou oboustranné, což vyžaduje další kus místa navíc.

Co dělat, když není dost místa, a přesto byste kuchyňku svému dítěti rádi pořídili? Nabízí se koupit alespoň potraviny do dětské kuchyňky a umělé nádobí. Děti si pak vytvoří kuchyňku z kteréhokoli kusu nábytku a navíc takovou výbavu můžete i převážet, třeba na dovolenou.

Velkou roli při výběru kuchyňky hraje jistě výška dítěte. Pokud si nejste úplně jisti, jak vysokou kuchyň pořídit, rozhodněte se raději pro nižší variantu. Hlavním důvodem je bezpečnost. Pokud totiž dítě nedosáhne všude kam chce, bude možná po větší kuchyni šplhat a hrozí mu pád a zranění.

Pro nejmenší děti okolo 2 až 3 let by měly mít kuchyňky pracovní desku asi 40 až 45 cm vysoko. Pro starší děti se výška pracovní desky úměrně k výšce dítěte počítá od 45 do 55 cm. Hloubka kuchyněk není úplně rozhodující. Běžně se pohybuje od 30 do 50 cm a šířky jsou nejvíce variabilní – od 30 až třeba do 150 cm. Šířku kuchyňky samozřejmě věku a velikosti dítěte přizpůsobovat nemusíte. Ale jako v opravdové kuchyni – čím větší odkládací a pracovní prostor, tím lépe.

Realistické chování a vzhled

Děti časem začnou vyžadovat přímo realistické kuchyňky – v troubě by mělo svítit světlo, světýlka by měla signalizovat i zapnuté různé spotřebiče. Moc pěkný efekt je „rozpálená“ plotýnka vařiče díky červenému světlu.

Zvukové efekty jsou také důležité. Cinkne vaše mikrovlnka po dokončení ohřívání? V dětské kuchyňce by měla taky. Ale i zvuky prskajícího oleje, bublající vroucí vody či tekoucí vody v kuchyňkách můžete mít.

A když už jsme u zvuků tekoucí vody, jsou modely, ve kterých voda z kohoutku do dřezu opravdu teče.

Doplňky a další vybavení kuchyňky

Co by byla kuchyňka bez nádobí a dalšího příslušenství? Samozřejmě s kuchyňkami dostanete i vybavení kuchyně – hrnce, pánve, nádobí i imitace potravin a surovin.

Ale pozor – je to opravdu jak při skutečném nákupu nádobí. Od výrobce si přečtete, že jde o 3 kusy a uvnitř najdete hrnec, odnímatelnou rukojeť a pokličku. Máte tedy vlastně jeden hrnec. Pokud tedy u dětské kuchyňky čtete, že obsahuje 16 dalších kusů příslušenství, tak abyste pak nebyli zklamáni, když rozbalíte krabici.

Příslušenství se dá dokoupit i dodatečně, ale většinou je ekonomičtější pořídit si dražší model kuchyně, ale už s plnou výbavou, než „ušetřit“ při nákupu levného modelu, ale příslušenství dokupovat zvlášť.

Materiál a kvalita kuchyňky

Plastové kuchyňky jsou bezkonkurenčně nejrozšířenější. A nelze se divit – výroba je jednodušší, lze dosáhnout vysoké věrnosti originálu, a i těch nejdrobnějších detailů lze snadno dosáhnout. Na druhou stranu nemají většinou tak vysokou odolnost vůči hrubému zacházení a snadněji se převrhnou a rozbijí.

Tradičním materiálem je dřevo. Na dřevěné kuchyňky je spoleh, jsou robustní a mají dlouhodobou trvanlivost. Většinou se dědí přes generace. Nicméně většinou také musíte oželet drobné detaily a interaktivní prvky.

Jaké jsou hlavní plusy a mínusy plastových a dřevěných kuchněk?

plastové kuchyňky dřevěné kuchyňky
+ nízká cena + stabilní
+ mnoho doplňků + přírodní materiál
+ omyvatelné + realistický vzhled
/
- méně stabilní - cena
- neekolgické - méně doplňků

 

TIP: Přečtěte si kompletní srovnání plastových a dřevěných kuchyněk v článku Dětské kuchyňky pod lupou. Dřevěná nebo plastová?

Cena

Cena samozřejmě rozhoduje o mnohém. Ale nebojte se – nejlevnější kuchyňky pořídíte doslova za pár stovek. Samozřejmě ale půjde o jednoduchou plastovou hračku pro opravdu ty nejmenší děti s nízkými nároky.

Ty nejdražší kuchyňky můžete mít za cenu okolo 10000 Kč, ale to už dostanete realistickou, plně vybavenou kuchyň s mnoha doplňky a interaktivními prvky.

Nejčastější nákupy probíhají v rozmezí 1000 až 5000 Kč. Cenu ovlivňuje hlavně materiál a různé zabudované efekty.

Další speciální funkce

Mnoho kuchyněk vám nabídne i různé speciální funkce, díky kterým bude kuchyňka jako opravdová. Můžete najít kuchyňky, které

  • mají zvukové efekty - můžete v nich zaslechnout, jak syčí olej v pánvi, nebo bublá vroucí voda
  • svítí a blikají - takové kuchyňky rozstívít světelé diody u ploténky, nebo u trouby
  • s tekoucí vodou - kchyňku napojíte na zdroj vody a můžete v ní pracovat s vodou jako v běžné kuchyni

Podpořte zájmy dítěte

Každá hra je pro dítě opravdová. Jestli si zrovna hraje na kosmonauta, vsaďte se, že je právě v raketě či na měsíci. Jestli si hraje na lékaře, opravdu vás operuje a zachraňuje život. A jako kuchař vám chystá něco moc dobrého na zub.

Podpořte jeho zájem o vaření právě dětskou kuchyňkou. A jelikož to pro něj bude opravdové vaření, nebude se vám té vaší kuchyni tolik motat. A přitom můžete vařit spolu.

Kuchyňka je výborný pomocník pro učení základů hygieny a udržování pořádku na pracovišti. Dítě zjistí, co vše je potřeba udělat, než se jídlo nese na stůl – připravit si suroviny, zpracovat je, rozvrhnou si čas a také provést po sobě úklid.

Vaření také rozvíjí koordinaci, orientaci a jemnou motoriku, což jsou žádoucí dovednosti. Kromě toho nezapomeňme ani na sociální stránku věci, kdy se děti učí dělat něco pro druhé a konverzovat ve společnosti.

Nákup dětské kuchyňky je prostě investice do budoucnosti vašeho dítěte, která se vám jistě vrátí.

 

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.