Hračky pro půlroční miminko – jaké jsou ty nejvhodnější?

Šestiměsíční miminko už umí a dokáže mnoho nových dovedností. Stejně, jako je pro něho důležité trávit hodně času s maminkou a tatínkem, zrovna tak potřebuje pro svůj správný vývoj dostatek zábavy a hraní si.

Víte však, jaké hračky pro půlroční miminko jsou ty nejvhodnější? A má jejich koupě vůbec smysl?

hracky-pro-pulrocni-miminko

V našem článku najdete užitečné rady a tipy na hračky od půl roku. Tak pojďme na to!

Obsah

Co všechno už šestiměsíční miminko dokáže?

Čas letí jako voda. Ještě nedávno vaše miminko jen spinkalo a leželo na zádech a dnes je zněho půlroční děťátko, které dokáže a umí spoustu nových věcí. 

Období, kdy má děťátko šest měsíců, je v porovnání s předchozími měsíci určitě mnohem více akční. Děti v tomto věku už obvykle udrží hlavičku, přetočí se ze zad na bříško, anebo více reagují na nejrůznější podněty z okolí.

Šestiměsíční prckové mají hodně energie, začínají se natahovat pro hračky, dávat najevo, když se jim něco nelíbí či třeba vzpouzet se a zaklánět, pokud je vezmete do náruče. Divíte se proč? Odpověď je jednoduchá – děti v tomto věku chtějí zkoumat vše, co se kolem děje a láká je více prostoru či samovolného pohybu.

Připomínáme však, že každé děťátko je naprosto jedinečné a pokud zrovna to vaše neumí všechny dovednosti jako podle učebnice, nemusíte se hned obávat – všechno má svůj čas a důležité je nic nezkoušet na sílu. Jestliže však máte pochybnosti o zdravotním stavu vašeho děťátka, nebojte se poradit s lékařem.

Čím se řídit při vybírání hraček pro půlroční dítě

Při vybírání hraček pro půlroční miminko myslete především na psychomotorický vývoj vaší ratolesti. Hračky, které pořídíte, by miminko neměly jen zabavit, ale také nenuceně podpořit jeho správný vývoj.

Nechcete-li, aby hračky ležely zaprášené v koutě, rozhodně nekupujte ty, se kterými si ještě nedokáže hezky vyhrát.

Pojďme si tedy znovu stručně zopakovat, co už šestiměsíční miminko dokáže:

  • Udržet hlavičku
  • Přetočit se ze zad na bříško
  • Přesouvat se po bříšku z místa na místo
  • Reagovat na vás, své okolí anebo taky na své jméno
  • „Žvatlat“ neboli vyslovovat různé kombinace souhlásek a samohlásek
  • Vztekat se, vyjadřovat nespokojenost, když se mu něco nelíbí
  • Strkat všechno do pusinky
  • Novým objevem jsou nožičky
  • A další :-)

Jelikož miminko vtomto věku posiluje svalíky a je více „nevrlé“, dopřejte mu hodně prostoru. Zvolte například větší hrací deku nebo pěnové puzzle. Děťátku hračky nedávejte do ručičky, ale spíše mimo jeho dosah – ať se samo k hračce hezky připlazí či doleze.

Dbejte také na barvy, ty mohou miminku hezky ozvláštnit hraní. Stejně tak je plus, pokud hračka dokáže pískat a vydávat nejrůznější zvuky.

Naše tipy na NEJ hračky pro děti od 6 měsíců

Zdá se, že to nejdůležitější o vývoji děťátka už víte. Je tedy na čase společně se podívat na ty nejlepší hračky pro 6měsíční miminko.

TIP: Jelikož je výběr opravdu široký a pestrý, doporučujeme se při výběru zaměřit na to, jaké hračky se hodí pro procvičení a zlepšení různých dovedností vašeho děťátka.

Motorické hračky

Motorické hračky jsou u mnohých rodičů oblíbené, jelikož dokážou miminko na nějakou dobu zabavit a zároveň rozvíjet jeho potenciál a zručnost. Díky nim lze přispět krozvoji jak hrubé, tak jemné motoriky.

Hrubá motorika se týká pohybů celého těla, tedy pohybů velkých svalových skupin. Jednoduše řečeno se jedná o schopnost ovládání celého těla. Jemná motorika se naopak soustřeďuje na jemné pohyby rukou, jako například manipulaci a uchopování drobných předmětů.

Mezi hračky, které podporují jak jemnou, tak hrubou motoriku, můžeme zařadit pěnové kostky, leporela, skládací hračky a různé hračky zábavných tvarů a barev, které miminko lehce uchopí.

První hračky do vany

Jestli něco nadělá hodně parády, jsou to určitě hračky do vody! Kdo by přeci neměl rád vodní radovánky?

Začít můžete od staré dobré klasiky – pořiďte pískací kačenky a další gumová zvířátka či kostky. Skvělým tipem jsou i nejrůznější džbánky a konvičky. S jejich pomocí můžete vodu různě přelévat, nalévat či vylévat. Uvidíte, že se miminko bude skvěle bavit.

Doporučujeme sáhnout také po chobotnici do vany, která zpříjemní koupání a navíc stimuluje vizuální a motorickou koordinaci vašeho dítěte.  

Interaktivní hračky

Chtěli byste děťátku hraní ještě více zpestřit? To nebude problém! Sáhnout totiž můžete po interaktivních hračkách, které rozvíjejí dětskou představivost, logické myšlení či motoriku.

Můžete si být jistí, že nejrůznější světelné a hudební efekty jsou dalším skvělým tipem, jak zabavit půlroční miminko.

Mezi ty nejlepší zvukové hračky od 6 měsíců můžeme zařadit například náš dětský interaktivní klavír pro nejmenší, kterému určitě žádné miminko neodolá. Tato hračka pro půlroční díte hraje, zpívá či vydává zvuky zvířátek a děti zaujme také její barevné provedení.

Montessori hračky 6.-12. měsíců

Jestliže vás zajímají hračky pro rozvoj dítěte, zaměřte se na tzv. Montessori hračky. Jsou navrženy tak, aby dětem při hraní rozvíjely motorické dovednosti, logické myšlení, kreativitu či pozornost.

V období od 6 měsíců volte různá tvarovací chrastítka, úchopové míčky či kousátka. Vybírejte tak, aby hračky zaujaly děťátko především na dotek, poslech, vůni a byly zajímavé vizuálně.

Čím je dítě starší a dokáže více dovedností, tím se vám zvětšuje výběr hraček, které mu můžete pořídit. Do jednoho roku dítěte tak zkuste sehnat i další Montessori hračky, jako například první puzzle, hračky na vhazování a zatloukání či dřevěné a látkové knížečky.

Skvělou zprávou je, že Montessori hračky nemusíte nutně kupovat. Na internetu totiž najdete mnoho kreativních nápadů, jak si hračky sami vyrobit z běžných domácích potřeb.

TIP: Ne všichni jsou příznivci Montessori pedagogiky – to však vůbec nevadí. Jelikož Montessori hračky svelikou pravděpodobností zaujmou i vaše děťátko, je určitě fajn zkusit pár takových pořídit kvám domů. Při vývoji dítěte hraje pestrost důležitou roli a heslo „od každého trochu“ zde vůbec neuškodí – ba naopak! :-)

Nápady na hry s miminkem

Společné hraní s miminkem je důležitým krokem k vzájemnému prohloubení vztahů. Nezapomeňte, že s půlročním děťátkem je potřeba hodně komunikovat.

Vyprávějte mu, zpívejte, opakujte říkanky a jednotlivá slovíčka. Dobrým tipem jsou také různé gumové knížečky. Choďte s miminkem po bytě a vykládejte mu, co kde vidíte nebo co jste celý den dělali.

Jestliže mimčo žvatlá, opakujte po něm. Myslete na to, že všechny zvuky, které slyší, a které mu pořád dokola opakujete, pomáhají učit se nová slovíčka.

Zkusit můžete také hru „vrať mi hračku“, spočívající na podání hračky děťátku a následně požádání o její vrácení. Půlroční dětí mají rády také všemožné houpání, nošení, nečekané zvuky nebo hru „na lekání“.

Oblíbenou polohou miminka v tomto období je ležení na bříšku. Využijte ho proto při svém hraní.

Nelákají hračky dítě? Buďte trpěliví

Máte doma ty nejlepší hračky pro půlroční miminka, ale vaše dítě o ně nejeví zájem?

To je naprosto normální. Jestliže hračku odloží po několika minutách, neklesejte na mysli. Děti někdy potřebují více času a hraní s hračkou můžete zkoušet postupně.

Buďte také trpěliví, co se společného hraní týče. Neustálé vymýšlení nových aktivit a druhů zábavy může být někdy pořádně vyčerpávající, věřte však, že s časem přijdete na to, co je vaše oblíbená hra.

Navíc, i „nudění“ může být někdy prospěšné. Miminko je tak vedeno k samostatnosti a třeba se samo naučí něco, co byste vůbec nečekali.

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.