Zařiďte s námi dětský pokoj snů – máme inspirující rady a tipy

Dětský pokojík má sloužit vaším dětem především jako místo bezpečí, důvěry a lásky.

jak-zaridit-detsky-pokoj

Zjistěte s námi, co nesmí chybět v parádním dětském pokojíčku.

My víme, jak ho zařídit tak, aby vaše dětičky nezklamal a byl pro ně opravdovým rájem na zemi.

Obsah

5 praktických pravidel pro zařízení dětského pokoje

Navrhování dětského pokoje je beze sporu ideální příležitostí, jak se kreativně vyřádit a nechat volný průchod divoké fantazii. Zařídit kvalitní a hravý dětský pokojík však může být opravdová věda.

Nejde totiž jen o mistrovské dílo designových dovedností – dětský pokoj má sloužit vaším dětem především jako místo bezpečí, důvěry a lásky.

Chcete-li vybudovat opravdový dětský pokoj snů, řiďte se již od samého začátku našimi 5 praktickými pravidly, které zajistí vašemu pokojíku pro děti dobré a kvalitní základy.

Kdy začít se zařizováním dětského pokoje

O tom, kdy začít děťátku zařizovat vlastní pokoj, panuje mezi odborníky neshoda. Zatímco někteří nabádají, aby dítě mělo svůj pokojík už od narození, dle jiných nastává ta správná chvíle až po dovršení třetího ročku života.

Je však potřeba připomenout, že důležitou roli hrají při zařizování dětského pokoje zcela přirozeně i jiné okolnosti, jako například sourozenci či velikost bydlení.

Ať už se tedy rozhodnete jakkoliv, mějte na paměti jedno – přesun batolete do vlastního pokojíčku by měl být pozvolný a nenásilný. Nejzazším termínem pro zařízení pokoje by zas měl být věk šesti let – doma už totiž máte školáka, který potřebuje svůj vlastní klid a prostor.

Jaké zvolit barvy a materiály

Dětský pokojíček by měl vyvolávat pocit klidu a harmonie. Při výběru barev tedy dbejte na ty v neutrálním tónu – skvělým tipem jsou například různé pastelové a světlé odstíny. Nebojte se, že bude pokoj nudný. Vyšperkovat ho můžete veselými doplňky či hračkami.

Jestliže je děťátko starší, neváhejte zeptat se na jeho názor. Pokojíček má být příjemný především pro vaše děti. Výsledkem může být samozřejmě kompromis – rozhodně však berte názor dítěte v potaz a snažte se mu přizpůsobit.

U materiálu zas volte ten přírodní, obsahující minimum chemických a syntetických látek. Ideální volbou je například dřevo. Nezapomeňte, že dalšími skvělými vlastnostmi materiálů použitých vdětském pokojíku jsou odolnost, nezávadnost a udržovatelnost.

TIP: Při výběru barev se zkuste řídit tzv. psychologií barev, která vám napoví, co barvičky evokují a znamenají :-)

 • BÍLÁ = čistota, nevinnost, zrození. Zvětšuje a odlehčuje prostor, ideální zejména do malých místností.
 • ŽLUTÁ = osvobození a harmonie. Tato barva navozuje teplo a přispívá ke zlepšení nálady. Důležitý je však její odstín – zatímco matně žlutá uklidňuje, živě žlutá povzbuzuje. Některým barva dokonce evokuje hněv či frustraci.
 • ORANŽOVÁ = slunce a radost. Velmi příjemná barva, která se skvěle hodí do malých a tmavých místností. Zatímco u některých dětí vyvolává pocit radosti, v jiných případech může vyvolat agresi či neklid.
 • ČERVENÁ = energie, moc, láska. Jelikož je tato barva velmi akční a narušuje spánek, není vhodná do dětských pokojů. Zakomponujte ji spíše do jiných prvků a dětských doplňků – ideální je pro rámečky na fotky, polštářky či například malou židličku ke stolu.
 • RŮŽOVÁ = láska, náklonnost, oddanost. Velmi jemná barva, která podporuje duchovní cítění. Oblíbená je zejména u dětí, jejichž chování je spontánní a řízené emocemi. Její světlé odstíny vinteriéru vyvolávají příjemné pocity.
 • ZELENÁ = štěstí, bezpečí, rovnováha, zdraví. Barva, která uvolňuje a uklidňuje. Dle některých výzkumů se dokonce podílí na zlepšení čtení u dětí. Je ideální volbou do dětského pokoje.
 • MODRÁ = stabilita, voda. Barva klidu a odpočinku, která dokáže zklidnit srdeční puls či zpomalit rytmus dýchání. Skvělá je zejména do prostoru kolem postýlky. Pokud je jí příliš, může vyvolat deprese.

Podlaha a osvětlení

Jelikož děti tráví spoustu času hraním na zemi, nepodceňte výběr podlahy. I když se zdá být koberec na první pohled skvělou a útulnou volbou, pamatujte, že není moc odolný a snadno se zašpiní. Navíc zachycuje prach a alergeny.

Do dětského pokoje tak spíše zvolte plovoucí či vinylovou podlahu. Pokud přeci jen o koberec stojíte, zvolte raději ten kusový. Zejména pro menší děti doporučujeme do pokoje zakomponovat různé hrací podložky, jako například pěnové puzzle.

Při zařizování dětského pokoje rozhodně nešetřete na kvalitním osvětlení. Vybírejte tak, aby byl vpokoji dostatek světla šetrného kdětským očím.

V pokoji by se měly objevit různé typy osvětlení: závěsné lustry pro centrální osvětlení, nástěnná bodová svítidla do pracovního prostoru či čtecího koutu, stolní lampičky na pracovní stůl a noční světla, která můžete pro vaše andílky ponechat rozsvícená celou noc.

Úžasnou vymožeností jsou i projektory a menší stolní lampičky, které na stěnu umí promítat obrázky a ornamenty.

Jak vybavit dětský pokoj

Dětský pokoj je místem, kde budou vaši rošťáci trávit spoustu volného času. Každá holčička by se tu proto měla cítit jako skutečná princezna a chlapeček jako opravdový superhrdina.

Snažte se jim proto v pokojíčku zajistit pocit bezpečí a vybudovat vhodné prostředí, kde si budou hrát, rozvíjet se, učit se a odpočívat.

Pokoj by měl obsahovat 3 hlavní zóny:

Hrací zóna – místo, kde se děti mohou vyřádit a nebát se být sami sebou.

Učící zóna – místo vpokoji vyhrazené pro práci. Děti zde kreslí a tvoří, starší děti zas dělají domácí úkoly.

Spací zóna – místo skvalitní postelí a matrací, které dítěti poskytnou plnohodnotný odpočinek.

Do pokoje však doporučujeme zakomponovat i relaxační koutek, kde děti mohou odpočívat, povídat si nebo si například číst. Do této zóny se skvělé hodí nejrůznější sedací vaky, polštářky, světýlka či dětská knihovna.

A jak vybavit dětský pokoj?

  • Postel a matrace – kvalitní spánek je základem šťastných a spokojených dětí. Vyberte opravdu kvalitní matraci a postel. Pro zajištění pocitu bezpečí vaší ratolesti postel umístěte ke stěně či do rohu.
  • Psací stůl a židle – aby děti mohly efektivně pracovat, zaměřte se na výběr pohodlného stolu a židle. To platí i pro „neškoláky“ :-). Pracovní plochu by děti měly mít už od mala. Rozvíjejí si tak nejrůznější dovednosti a fantazii.
  • Úložný prostor – na hračky, knížky, oblečení a veškeré potřeby pro vaše děti se budou hodit nejrůznější skříňky, komody, šuplíky a poličky. Snažte se vybrat takové, co nepůsobí mohutně, ale lehce. Skvělým materiálem je například dřevo.
  • Hračky – co by to byl za dětský pokoj bez spousty hraček? Plyšáci, panenky, autíčka, knížečky, kuchyňky, autodráhy a další – vybírejte z naší široké nabídky kvalitních hraček.
  • Volný prostor – dopřejte dětem v pokojíku dostatek místa na hraní si a dovádění. Uprostřed pokojíku by se nemělo nacházet nic, co by dětem mohlo při hraní zavázet. Stejně tak ponechejte na stěnách volné místo na vlastní obrázky a výzdobu dětí.

Nechte růst pokojík s dítětem

Abyste dětský pokoj nemuseli od základu předělávat každý rok, zaměřte se na nábytek a design, které děti s vyšším věkem jen tak neomrzí.

Neutrální stěny zdobte obrázky či nálepky, které můžete lehce sundat a vyměnit za jiné. Stejně tak zainvestuje do tzv. rostoucího nábytku, který budete moct snadno polohovat s tím, jak dítě roste.

Jak zařídit dětský pokoj pro miminko

Nejste si jistí, jestli zařídit dětský pokoj pro miminko? Nelamte si hlavu. Jelikož během svých prvních měsíců potřebuje váš malinký drobeček především vaši neustálou přítomnost a péči, vytvořte v ložnici krásný koutek pro miminko.

V koutku nesmí chybět správné vybavení pro miminko, jako například postýlka, přebalovací pult, měkká podložka na přebalování a další. Pro vlastní pohodlí si můžete pořídit také houpací křeslo či malou pohovku, kde budete miminko uspávat.

Koutek pro miminko lze doladit také jemnými doplňky jako kolotočem nad postýlku či prvními dětskými hračkami.

Více o tom, jak zařídit miminku uklidňující oázu se dočtete v našem článku Inspirace: zařizujeme koutek pro miminko.

Jak si poradit s malým dětským pokojem

Máte malý byt a musíte počítat každý centimetr? Máme pro vás několik inspirací, jak zařídit malý dětský pokoj.

Aby vypadal pokojík opticky větší, vymalujte ho velmi světlou barvou. Nebojte se ani bílé – pokojík můžete vyzdobit barevnými doplňky, které dětský ráj oživí.

Pro ušetření místa zainvestujte do nábytku na míru, nazmar tak nepřijde jediný kousek pokoje. Řešením mohou být i závěsné skřínky, které v něm vytvoří pocit lehkosti.

Hodně místa ušetří i postel. Ta vyvýšená může ve své spodní části zahrnovat nejrůznější poličky a šuplíky na nezbytnosti dětiček. Stejně tak je dobrým řešením patrová postel, pod kterou lze vytvořit pracovní místo či umístit jiné kusy nábytku.

Dětský pokoj pro dvě děti

Že děti sdílí společný pokoj není nic neobvyklého. Jak ale zařídit dětský pokoj pro dvě děti tak, aby nepostrádaly pocit jedinečnosti?

V pokoji se každému z dětí snažte zajistit vlastní kousek soukromí. Nenuťte sourozence, aby si všechny věci půjčovali a obstarejte jim jejich vlastní nábytek a hračky.

Pokojík rozdělte do jednotlivých zón, jak je tomu v samostatném dětském pokoji, anebo místnost rozdělte na dva pokojíčky.

Základem jsou oddělené pracovní stoly a postele. Každé z dětí potřebuje mít dostatek místa na školní povinnosti či kreativní činnosti. Pokud zároveň potřebujete ušetřit více místa, zachrání vás dvoupatrová postel.

Řešíte-li dilema s barvami, volte takové, které jsou neutrální. Dalším dobrým tipem je také vybrat oblíbenou barvu každého potomka a snažit se pokojík dvoubarevně sladit. Co se doplňků týče, vhodné jsou nejrůznější geometrické tvary a zvířátka.

 

Jak děťátko do vlastního pokoje nalákat

Dalo to hodně práce, krásný útulný pokojíček je hotový, vaše ratolest si v něm však nechce hrát – bohužel i to se stává.

Abyste předešli takovýmto problémům, doporučujeme myslet na ně už při samotném zařizování dětského pokoje. Snažte se dětí ptát na jejich názor a dovolte jim pomoct vám při výběru nábytku a výzdoby do pokojíčku.

Stejně tak se nenechte unést vašimi touhami z dětství a smiřte se s tím, že vaše ratolesti mohou mít úplně jinou představu o pokojíčku snů, než jakou máte vy.

Tápete-li, jak dál vylepšit dětský pokoj, pořiďte do něho různé moderní prvky jako veselé tapety, houpací síť, teepee stan či postel ve tvaru domečku. Hodně parády nadělají i nejrůznější světýlka a závěsné ozdoby.

Pamatujte, že si dítě potřebuje na svůj pokoj zvyknout – abyste tento proces usnadnili, v pokojíčku si s ním společně hrajte a dovádějte. Uvidíte, že se po čase dítě ve svém pokojíčku snů zabydlí :-)

 

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.