Hry s dětskou pistolí – jak se k nim postavit a jakou vybrat?

Samopal z klacíku, dětské pistole z lega, plastové zbraně s pěnovou municí, realistické pušky na kuličky, vodní pistole, meče nebo bumerangy, to je jen malý výčet toho, s jakými zbraněmi si mohou děti hrát. Okolo všech těchto imitací zbraní často vznikají diskuze. Zabývá se tím i množství dětských psychologů. Jaká by měla být hra se zbraněmi pro děti

32321-min

Rodiče se děsí, udborníci uklidňují. Hra s pistolemi je pro děti přirozená.  

 Obsah: 

Dětská pistole může rodiče děsit 

Názory rodičů se velmi rozcházejí. Někteří zakazují vše, co by mohlo zbraň jen připomínat. Jiné rodiny jsou benevolentnější a vybírají, které zbraně dětem koupit a co už je moc. Někde zbraně zkrátka neřeší a všechna řešení jsou správná, pokud se na nich rodiče shodnou.

Nejčastější důvod zakazování zbraní je, že rodiče sami mají ke zbraním odpor nebo z nich mají strach. Další důvod je obava ze špatné výchovy. Bojí se, aby dětem láska ke zbraním nezůstala i v dospělosti. Jindy se zkrátka bojí o bezpečí dětí, aby si nestřelili do oka a podobně. Často se však stává, že děti, které doma nemají žádné zbraně jako hračky si poté hrají na samopal s každým klacíkem nebo pastelkou. Zvláště u kluků je totiž hra na boj, na ochránce a odvážného rytíře přirozená. 

Podle odborníků je hravý boj v pořádku 

Názory odborníků na hru s dětskými zbraněmi nejsou tolik radikální. Psychologové nejsou nakloněni úplnému zakazování těchto hraček. Říkají, že žádná studie zatím neprokázala, že by hra se zbraněmi v dětství ovlivnila, jestli se z dětí stanou později kriminálníci. Také přidávají, že určitá agresivita je u dětí přirozená. Pokud děti nikomu neubližují, jen divoce běhají po okolí a střílí na cíl, potřebují tuto aktivitu k vybití svých emocí. Pomáhá jim to vyvíjet se ve správném tempu. Také endorfiny, které se u takového pohybu vyplavují mají dobrý vliv na dětskou psychiku. Dalším argumentem je, že pokud budeme nějaké hračky velmi radikálně zakazovat, může to mít opačný efekt. Zakázané ovoce totiž chutná nejlépe.

Psycholožka Pavla Koucká zmiňuje také, že hra na boj je přirozená pro všechna mláďata savců. Děti získávají férovým bojem endorfiny a snadno se odreagují. Říká, že hravý boj děti potřebují.  

Doporučení dětských psychologů tedy zní, pokud si děti chtějí hrát s hračkami pistolemi, dovolme jim je, ale vyberme jim vhodné hračky a naučme je pravidlům.

Hra na pistolníky potřebuje pravidla 

Když si tedy děti budou hrát se zbraněmi, můžete to podle odborníků využít pro učení určitých pravidel a zásad, které se jim budou do života hodit. I jako dospělí se přece chodíme vyblbnout na hry jako laser game nebo paintball a díky tomu, že chápeme, pokud dodržujeme nějaké zásady je to společensky přijatelná verze teambuildingu.

Jaká pravidla při hře nastavit? 

  • Nikdy se nestřílí na lidi. Můžete hračku využít pro poučení dětí o tom, jak moc nebezpečné zbraně opravdu jsou a naučit je, že nikdy nemají mířit na člověka.
  • Hrajeme fair play. Pokud si děti hrají na bitvu, mohou se při ní naučit, že není fér útočit zezadu, podrážet protivníkům nohy nebo střílet po těch, kteří zrovna zakopli. Naučte je kamaráda vždy vyzvat na souboj a nebojovat s někým, kdo s bojem nesouhlasí. 
  • Hra na obránce – Díky zbraním se děti mohou naučit být ochranáři, hrát si na to, že chrání vlastní dům nebo svou maminku. Zvláště chlapci se tak učí využívat své ochranitelské pudy.
  • Tato pistole je hračka – Popovídejte si o tom, že pistole hračka a opravdová je velký rozdíl a postupně děti varujte před tím, co by ta pravá mohla zůsobit. 

U dětských zbraní je také důležité, jak staré děti je dostanou do rukou. Většina pistolí je určena dělem alespoň od 6 let. Dívejte se tedy na doporučení výrobců a respektujte jej.

Které dětské pistole vybrat? 

Když budete chtít dětem pořídit nějakou tu pistoli, otevře se vám moře možností. Trefit se do černého a najít dobrý kompromis mezi kuličkovými pistolemi, laserovými zbraněmi, plastovými luky, světelnými meči nebo vodními zbraněmi, může být těžké. Proto jsme je rozdělili do několika skupin. 

Pistole bez nábojů 

První kategorie je nebezpečná pouze vzhledem. Patří tam všechny pistole, které doopravdy nic nevystřelují (případně střílí vodu nebo laserový paprsek). Jsou to například různé makety, vodní stříkací pistole, laserové pistole pro děti nebo stavebnice pistolí. 

Takové hračky eliminují nebezpečí poranění nábojem. Hodí se spíše pro mladší děti, dokud se ještě bojíte, že by nemusely koordinovat své střely a zbraň s náboji by vás příliš stresovala.

Dětská stříkací pistole na vodu je dobrá alternativa pro hru na pistolníky v létě. Děti si vybijí svou přebytečnou energii a ještě se trochu osvěží. Laserové zbraně pro děti vystřelují světelný paprsek a některé jsou vybavené i přijímačem. Pokud tedy vypukne přestřelka, pistole vám počítá životy. Jeden ubyde vždy, když protivník trefí vaši zbraň. 

summer-2978348_1280

Dětská stříkací pistole na vodu nesmí u bazénu chybět. 

Pistole s pěnovými náboji 

Proč všichni tak milují pěnové pistole Nerf nebo Blaze storm? Pistole s pěnovými náboji jsou jasný hit posledních let a zároveň super kompromis. Bojovníci si užijí dávku adrenalinu, a přitom nehrozí žádná závažná poranění. 

Hodí se ry s dětmi doma i venku. Můžete vyběhnout do lesa a střílet do stromů, nebo po protivníkovi (přesněji řečeno po jeho nohou.)  a poté si projít útočiště, posbírat náboje a začít další kolo. (Pěnové náboje jsou dostatečně velké, že jejich hledání nebude problém.) Děti se pěkně unaví a navíc je snadno zapojíte do hry v přírodě.

Pěnové náboje také můžete dokoupit samostatně. Dostřel těchto zbraní je průměrně 10 m. 

Pistole s pěnovými náboji mají nespočet variant a pro milovníka vojenské techniky bude těžké vybrat si jen jednu.  V nabídce je vše od malých pistolí po velké samopaly. 

Další důvod, proč jsou tyto hračky rodiči tolerované je, že nevypadají reálně. Jsou často pestrobarevné a to je odlišuje od pistolí, které nebezpečně připomínají pravé kulomety. 

Dětských zbraní na pěnové náboje je na trhu více, známá je také například značka Nerf. My fandíme Blaze Storm, proto že od ní dostanete hodně zábavy za méně peněz. Kvalitou jde o srovnatelnou hračku, ale ceny začínají už na 150 Kč. Nejdražší velké samopaly pořídíte kolem 700 Kč.

Pistole jako Blaze storm nebo Nerf se hodí pro děti starší 6 - 8 let. 

Pistole na kuličky a jiné tvrdé náboje 

Sem řadíme například dětské airsoftové zbraně, které střílí pevné, malé, plastové kuličky. Trefa takovou kuličkou už může vytvořit pěknou podlitinu. To, ale neznamená, že nemůete vzít svého syna na airsoft. 

Mnoho dětí i rodičů je nadšených do taktické hry s replikami zbraní. Takové pistole už jsou těžší, mají složitější ovládání a pálí velmi daleko. 

Kuličkové zbraně pro děti se hodí pro starší pistolníky, které už mají s takovou hrou nějaké zkušenosti, nebo budou hrát pod dozorem rodičů. 

Další zbraně pro děti 

A střílet nemusíte pouze z pistolí. Možná vašeho malého bojovníka nebo bojovnici nachne dětský luk, nebo kuše. Někdo je milovníkem šermu s plastovými meči a někdo zase raději vrhá měkké ninja hvězdice. 

Ostatní varianty zbraní pro děti mohou být varianta pro rodiče, které repliky pistolí odmítají, ale přesto vidí, že jejich děti by se potřebovali nějak bojovně vyjádřit. Díky šikovnému luku s měkými šípy by mohli najít kompromis. 

 

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.