Jak vybrat dětskou tříkolku?

Nekonečné procházky a venkovní dobrodružství jsou tím nejlepším způsobem, jak s dětmi trávit čas. Kromě pobytu na čerstvém vzduchu všem přinesou i zpestření dne a dobrou náladu. Právě pro tyto chvíle není lepším parťákem pro děti nic jiného než kvalitní dětská tříkolka.

detska-trikolka

Lámete si hlavu, jak tu nejlepší vybrat? Nemusíte se obávat! U nás najdete TOP ověřené rady, kterými se řídit při výběru vysněné dětské tříkolky.

OBSAH

Tříkolka – kamarád pro děti, pomocník pro rodiče

Kromě toho, že dětská tříkolka zaručeně poskytne kopec zábavy vašemu rošťákovi, jejím dalším skvělým a užitečným benefitem je její pomoc při cestování po městě. To může být díky tříkolce mnohem rychlejší a praktičtější – není to snad sen všech rodičů?

Obáváte-li se, že by s menším děťátkem mohla být tříkolka při přepravě po městě naopak přítěží, zahoďte volně svoje obavy. Pro menší dětičky existuje široký výběr tříkolek podobných kočárkům. Únava, bolavé nožky či hodně nízký věk tak už nemají šanci.

Není to však jediné, co můžeme na tříkolce vyzdvihnout. Za zmínku stojí také její kladný vliv na procvičování motoriky a stability dětí. Co je víc, jízdou na tříkolce děti trénují také koordinaci ručiček a nožiček.

NEJ tipy, jak vybrat dětskou tříkolku

Na první pohled se to může zdát jako složitý proces. Zdání však klame. Dodržujte při výběru pár základních kroků a kvalitní tříkolku budete mít doma.

Zaprvé při výběru myslete především na kvalitu a bezpečnost. Dalším vodítkem může být i věk dítěte, materiál či tipy tříkolek. Až posléze se zaměřte i na všemožné designy a doplňky dětských tříkolek. Uvidíte sami, že výběr je obrovský.

Dbejte na bezpečnost

Známé „bezpečnost na prvním místě“ platí o to víc, vybíráte-li tříkolku pro děti. Co by vás mělo zajímat nejvíce, je její konstrukce, materiál a kvalita. Myslete i na bezpečnostní prvky, kterými jsou například hrazda kolem pasu, bezpečnostní pás eliminující pád dítěte či protiskluzové brzdy.

Uděláte dobře, pokud při výběru nevynecháte důraz na tříkolky s ergonomickými prvky. Například dobře tvarované sedátko podporuje zdravé a pohodlné sezení vaší ratolesti.

Jestliže se vám zdá tříkolka stabilní a pevná, máte dobře našlápnuto. Zapomeňte při výběru na to, že čím těžší tříkolka je, tím lepší bude. Mnohem důležitější je totiž její samotná konstrukce.

Věk dítěte hraje roli

Jak již bylo zmíněno, tříkolky jsou vhodné i pro ty úplně nejmenší dětičky. Jelikož dnes řada tříkolek připomíná kočárky, zakoupení dětské tříkolky můžete zvažovat již od završeného půl ročku vašeho dítěte.

Užitečnou vychytávkou jsou pro mnohé tříkolky, u kterých je možné regulovat výšku sedátka a řídítek. Pořízením takové tříkolky nemusíte řešit, že vaše dítko roste jako z vody. Dle potřeb mu tříkolku jednoduše „přenastavíte“ a nebudete tak muset utrácet za zcela novou.

Zatímco ti nejmenší ocení tříkolky s polohovatelnou opěrkou či vodící tyčí, u starších mějme na paměti, aby šlapali a vydováděli se, jak se patří.

TIP: Neumí vaše dítě šlapat? Pedály, které se točí, i když děťátko nešlape, mu pomohou rychle pochopit a napodobit pohyb. To je také skvělý první krok k budoucí jízdě na kole!

Materiál a kolečka

U tříkolek toho s materiálem moc nevymyslíme – tříkolku můžeme koupit plastovou nebo kovovou. Anebo takovou, která je v kombinaci z obou materiálů.

Je dobré si uvědomit, že i když jsou plastové tříkolky o dost levnější, jejich životnost je tím pádem o dost kratší. S kovovými je to zase obráceně.

Kolečka u dětských tříkolek mohou být plastová nebo nafukovací. Přestože dětská tříkolka s nafukovacími koly zapadá do vyšších cenových kategorií, oproti tříkolkám s plastovými kolečky však není tolik hlučná a více toho vydrží.

S vodící tyčí / bez vodící tyče

Pokud vám záleží na tom, abyste měli dítko při jízdě na tříkolce pod kontrolou, vybírejte tříkolky s vodící tyčí.  

Tříkolky s vodící tyčí se hodí zejména v situaci, kdy je prostor přeplněný a hodilo by se nějaké to korigování jízdy. Právě to umožní vodící tyč, díky které můžete dítěti pomáhat regulovat jízdu, vybírat zatáčky a jednoduše jízdu převzít, když únava dítka stoupá.

Tříkolky, které vodící tyč neobsahují, jsou mnohem vhodnější do velkých a otevřených prostorů, kde se dítěti nemusíte bát nechat trochu „svobody“.

„Vytuněná“ tříkolka aneb další doplňky a design

Uff, vypadá, že to nejtěžší je za námi. Nyní je řada na tu příjemnější část, tedy doplňky a design, které naši tříkolku doladí.

Potrpíte-li si na tom, aby tříkolka nejen dobře jezdila, ale také dobře vypadala, nezklameme vás. Vybírat můžete z široké škály barev a typů tříkolek. Sportovní, městské, barevné nebo „kočárkové“, nic není problém!

Pro ty náročnější existují tříkolky vizuálně napodobující zvířátka. Ale to není vše. Některé dětské tříkolky dokonce obsahují zvukové efekty.

Slunečná clona

Sluníčko dokáže někdy pořádně potrápit. Obáváte-li se úpalu či spálení, vyberte si tříkolku obsahující sluneční clonu s UV filtrem. Dobrou vychytávkou je, pokud lze clonu polohovat. Sami si tak nastavíte úhel, ze kterého slunce svítí.

Úložný prostor

Zná to každá maminka i tatínek, někdy je prostě potřeba vzít s sebou na procházku či výlet hodně věcí. Skvělým doplňkem jsou tak úložné koše. Zatímco rodiče mohou dát plno užitečných věcí do košů na opěradle, děti si mohou posadit svou oblíbenou hračku do koše vepředu na kole.

Zvonek, držák na pitíčko a další

Cink, cink! Je to zvonek, co je nepostradatelnou součástí tříkolky. Díky němu všem efektivně oznámíte, že jste na cestě. K zahození není ani držák na dětské pitíčko či vaši kávičku. Přesvědčte se sami, že vychytávek, které vám usnadní používání tříkolek, je ještě mnohem více.

Tak ať to jezdí!

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.