Jak vybrat odrážedlo pro děti?

Dětská odrážedla jsou už téměř nezbytnou součástí výbavy malých neposedů. Díky nim mají děti dostatek pohybu, trénují balanc a připravují se na jednodušší start na opravdovém kole. Podívejte se na naše tipy, abyste se měli od čeho odrazit při nákupu.

3405_detske-odrazedlo-levi-modre

Odrážedlo můžete pořídít už dětem od 1 roku. 

Obsah

Proč by děti měly jezdit na odrážedle?

 • Dostatek pohybu – děti s odrážedlem získají skvělou sportovní aktivitu, kde mohou vybít svou energii.
 • Prostorová orientace – s řízením odrážedla se děti učí o prostoru, začínají chápat, co je na které straně, nebo na jakém jedou povrchu a kdy musí být opatrní, kdy mohou přidat. Rozvíjí své prostorově orientační schopnosti.
 • Zábavná aktivita – viděli jste někdy škrvně na odrážedle, jak se směje na všechny strany? Jízda s větrem ve vlasech je zkrátka zábava.
 • První příprava na kolo – i když první odrážedla nejsou balanční, je to už první stupeň k přípravě na jízdu na kole, až děti povyrostou.

Odrážedlo pro nejmenší děti

Od kdy odrážedlo? Jakmile děti chodí a jsou dostatečně stabilní můžete to na dvou nebo čtyřech kolech začít zkoušet. S chůzí se stávají samostatnými, ale ještě jim to tak dobře nejde, moc rychle nikam nedojdou a často se řítí k zemi. S odrážedlem získávají možnost přesouvat se rychle. Rychleji dojedou k té kočičce, která leží na dvorku, nebo prosviští po chodníku skoro jako jejich oblíbená auta a motorky. Je to pro ně vzrušující, pohodlný a zajímavý druh pohybu. Rodičům může odrážedlo usnadnit procházky. Ťapkající roční dítě, které se chce všude třikrát vrátit a zastavit, vás bude po cestě do krámu trochu zdržovat. Ale nadšenec na odrážedle bude stačit vaší chůzi a cesta bude bavit děti i rodiče.

Odrážedlo od 1 roku by mělo být menší, aby děti pohodlně dosáhly na zem celými ploskami nohou. Mladším dětem pořizujte spíše vícestopá vozítka, to znamená odrážedla na 4 kolech. Některé takové modely mají navíc ještě madlo pro rodiče, kterým můžete unavené děti popovézt nebo kontrolovat divokou jízdu z kopce. Jsou totiž stabilní a pro menší děti bezpečná. Nejlepší odrážedlo od 1 roku je auto s vodící tyčí, nebo malá motorka na 3 kolech.

Z pohledu fyzioterapie je jízda na odrážedle doplňkovým pohybem k běžné chůzi, takže i pokud si děti budou užívat jízdu na odrážedle, vyrazte někdy také na procházku po svých, abyste styl pohybu vyvážili.

Nejčastěji nakupují rodiče odrážedlo od 2 let. Větší děti už mohou balancovat na klasických dvou kolech a postupně se tak připravovat na cyklistickou kariéru. Nejoblíbenější dětská odrážedla od 2 let jsou malé motorky, nebo kola bez šlapek. S těmi jsou procházky dobrodružnější a zábavnjší. Zároveň je snadno přenesete, když malé raubíře přestane jízda bavit.

Aby byl výběr snazší, tak u nás na e-shopu si můžete v kategorii odrážedla filtrovat odrážedlo pro 1 rok,odrážedlo 2 roky a pro starší. 

Jak velké má být dětské odrážedlo?

Ať už vybíráte odrážedlo pro holčičku nebo odrážedlo pro kluky, důležité je vybrat správnou velikost odrážedla. Hlavní pravidlo je, že děti musí dosáhnout oběma nohama na zem. Nestačí pokud dosáhnou jen špičkami. Nožky používají nejen pro odrážení ale i pro brždění a potřebují v nich mít oporu. Ideální poté je, pokud se výška sedla dá nastavovat. Děti porostou a pokud s nimi roste i odrážedlo, je to pro vás do budoucna úspora.

Nejběžnější rozpětí výšky sedadla je 35–45 cm. Můžete sehnat i o něco vyšší odrážedla pro větší děti. Menší jsou většinou odrážedla se 4 kolečky. Tam je vzdálenost sedadla od země kolem 25 cm.

Záleží na váze odrážedla?

Když si ujasníte, jaký tip bude pro vaše dítě ten nejlepší, vybírejte podle několika kritérií. Jedním z nich je váha. Hodně těžká odrážedla jsou nepraktická jak pro děti, tak pro rodiče. Odrážedlo je často potřeba někam přenést. Hledejte tedy nejlehčí možný model. Hlavně pokud je odrážedlo pro malé děti. Starší děti už zvládnou i těžší stroj a také jsou s kolem o něco samostatnější a nemusíte je tolik přenášet.

Lehká kovová odrážedla váží kolem 4 kg. Ty nejtěžší se dostávají až na váhu kolem 7 kg. Pokud budete pořizovat plastové odrážedlo, váha se pohybuje kolem 1,5 kg.

Odrážedlo s brzdou nebo bez brzdy?

Na otázku ohledně brzd je poměrně jednoduchá odpověď. Děti od 2 do 3 let by brzdu na odrážedle mít neměly. Pro starší děti je poté potřeba. Odrážedlo bez brzdy vám také stačí na jednoduchý terén jako jsou třeba krátké pochůzky ve městě. Malé děti ještě neumí koordinovat brždění rukama. Intuitivně brzdí nohama a mohly by brzdu používat spíše omylem. Starší jezdci si s brzdou zvykají na systém kola. Od 3 let děti už chápou, že pomocí páčky mohou kolo zastavit a učí se brzdit opatrně. Počítejte s tím, že odrážedla s brzdou bývají o něco těžší.

Na jakých vyrazit pneumatikách?

Některá odrážedla mají nafukovací pneumatiky, jiná ne. Při výběru kol berte ohled hlavně na to, do jakého terénu budete nejčastěji vyrážet. Velká výhoda nafukovacích pneumatik je, že dobře pruží a jsou ideální do náročnějších terénů. Kolo je ale s nafukovacími pneumatikami o něco těžší a také je můžete píchnout. Nafukovací pneumatiky se většinou vyplatí pořídit starším dětem, lépe zvládají rychlejší jízdu. Odrážedlo s gumovými koly, nemá v pneumatikách duši, ty jsou například z EVA pěny. Jsou lehčí, nemůže se stát, že byste je museli zalepovat, ale zase nejsou tak dobře odpružená.

Blatníky nejsou třeba

Někdy se objevují dotazy na odrážedla s blatníky. Většina modelů blatníky nemá a většinou ani nejsou potřeba. Blatníky by odrážedlu totiž znatelně přidaly na váze a počítá se s tím, že budete vyrážet a výlety za hezkého počasí.

Kolik odrážedlo stojí?

Ceny za odrážedla se pohybují kolem tisíce korun. Nejlevnější odrážedlo auto seženete za 600 Kč. Nejdražší kvalitní modely stojí okolo 2000 Kč.

Revoluce jménem odrážedlo 3v1

Novinka na trhu, tzv. odrážedla 3v1, kombinují něklik výhod v jednu a díky nim se děti mohou připravit na jízdu na kole bez větší námahy. Díky pár přídavným prvkům můžete první odrážedlo proměnit na tříkolku, odrážedlo s přídavnými kolečky, kolo s pomockými kolčeky nebo na první kolo. Díky tomu si děti mohou vyzkoušet jak ovládat šlapky, postupně si hledat rovnováhu s pomocí postranních koleček a pořádně si protáhnout svá ještě malá tělíčka.

Výhody odrážedla 3v1

 • s dětmi roste
 • kombinuje několik druhů pohybu
 • nastavitelné sedadlo
 • není nutné pořizovat více vozítek
 • snadná montáž bez nářadí

Mamido detske odrazedlo 3v1 EVA kola (7)

Odrážedlo 3v1 s dětmi poroste.

Doplňky k odrážedlům

Aby byly hry s odrážedly zajímavější nebo bezpečnější, můžete si vybrat odrážedla s různými doplňky

 • Hudba nebo klakson – některá odrážedla umí hrát dětem písničky, nebo alespoň po stisknutí tlačítka troubí jako klakson.
 • Stříška – v případě, že vyrazíte na procházku v parném letním dni, nebo naopak hrozí, že by mohlo slabě pršet, oceníte odrážedlo se stříškou.
 • Vodící tyč – pro menší děti, nebo pro velké divochy se bude hodit odrážedlo s vodící tyčí. Takové odrážedlo mohou rodiče snadno řídit, nebo do divočejší jízdy zasahovat. Unavené řidiče pak mohou popovézt.
 • Ohrádka – pokud si ještě nejste jistí stabilitou vašeho dítěte, vsaďte na odrážedlo s ohrádkou. Ta chrání děti před sklouznutím na stranu.

Nezapomeňte na helmu

Až vyberte dětem ten správný stroj a vydáte se do ulic, nezapomeňte, že i když děti to ještě není jízda na kole, měly by děti mít cyklistickou přilbu. Pro jízdu je nejlepší pevná obuv a pokud přidáte ještě chrániče nebo cyklistické rukavice, bude to ideální varianta. Když to mají cyklisti pořádně rozjedou z kopce, dokáží na odrážedle nabrat rychlost a bezpečnost by se neměla podceňovat.

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.