Inspirace: Zařizujeme koutek pro miminko

Možná už se nemůžete dočkat dne, kdy uložíte vaše miminko do postýlky a konečně vás bude doma o jednoho víc. Zkraťte si čekání zařizováním koutku pro miminko v ložnici. Nebo proměňte část domu na hrací koutek pro batolata. Kousek inspirace pro obojí najdete v dnešním článku.

Zařizujeme koutek pro miminko

Koutek pro miminko by měl být příjemný a uklidňující. 

Obsah: 

 

Koutek pro miminko 

Jste v očekávání a přemýšlíte, jak proměnit vaše bydlení, aby se do něj mohl připojit nový člen rodiny? Nemusíte si s tím ještě tolik lámat hlavu a plánovat velké stěhovací a stavitelské práce. Pro novorozence zprvu stačí jeden koutek v ložnici. Miminka nepotřebují vlastní dětský pokoj, protože vyžadují téměř neustálou přítomnost rodičů.

Koutek pro miminko zařiďte v ložnici někde, kde na postýlku dohlédnete z vaší postele a zároveň nebude ničemu překážet. Ideální je také vyzkoušet si, jak se vám bude v noci k postýlce vstávat a přebalovat. Zda nemáte nic v cestě. 

Pokud chcete tuto část pokoje zútulnit, můžete vybraný roh například částečně vymalovat do příjemných pastelových barev.

Co v koutku pro miminko nesmí chybět? 

  • Postýlka – základem dětského nábytku je postýlka. Pro čerstvě narozená miminka stačí i například spací košík, ale děti rostou jako z vody a brzy potřebuji svůj prostor na spaní. Některé postýlky můžete i přirazit přímo k vaší posteli, jiné jsou samostatné s ohrádkou.
  • Přebalovací pult – místo na přebalování je pro malé děti nezbytné. Musí být hlavně praktické. Pořiďte si přebalovací pult ve výšce, která vám bude vyhovovat, abyste se k němu nemuseli moc krčit.
  • Měkká podložka na přebalování – pro pohodlné přebalování pořiďte na přebalovací pult i molitanovou podložku.
  • Úložné prostory – jistě pro miminko chystáte výbavičku a budete mít mnoho oblečení, plenek, hygienických potřeb nebo hraček. Na úložné prostory v koutku pro miminko nezapomeňte. Ideální kombinací je například komoda s přebalovacím pultem. Do šuplíků si uschováte vše potřebné a budete to mít po ruce. Praktické jsou také různé poličky nebo přihrádky přímo vedle přebalovací desky. Díky nim se natáhnete pro krémíčky, zásypy a čisté plenky bez toho, abyste ztratili vaše miminko z dohledu.
  • Koš na pleny – poblíž přebalovacího pultu si postavte i koš na pleny. Doporučujeme speciální koše, které chrání před nežádoucím zápachem.
  • Dekorace a hračky – rodiče rádi koutek zdobí, nebo do něj přidávájí obrázky a hračky, které děti zaujmou. Nad postýlku pověste hrací kolotoč. Nad přebalovací desku navrtejte poličky a na jejich spodní část nalepte černé siluety, které malé děti zaujmou. Větším dětem tam zavěste hračky nebo chrastítka. Ozdobte koutek prvním písmenem jména vašeho miminka, nebo zeď pomalujte.

Tato část pokoje má být pro děti uklidňující a relaxační oáza. Vyhněte se křiklavým barvám a divokým doplňkům. Vhodné jsou spíš pastelové barvy, jemné odstíny a hračky s tlumenou hudbou k usínání.

Pokud chcete koutek ještě něčím ozvláštnit, pořiďte si houpací křeslo, kde budete děti uspávat, nebo si užívat společné mazlící chvíle. Oblíbená jsou také různá noční světýlka, která vám pomohou s přebalováním, aniž byste rozsvítili velké světlo. Také na miminko uvidíte, když se v noci probudíte. Postýlku můžete pro bezpečnost opatřit monitorem dechu a pro pohodlí hnízdečkem, nebo vystlat speciálními polštáři, které kryjí okraj postýlky.

Tipy pro koutek pro miminko do ložnice: 

Hrací koutek pro batolata 

Když děti trochu povyrostou, potřebují více pohybu, více podnětů, více barev i více zábavy. Než děti začnou lézt, vytvořte jim hrací koutek, kde se budou moci učit, relaxovat a bavit.

Takový koutek bude ideální zařídit tam, kde trávíte během dne nejvíce času. Nejčastěji to je v obývacím pokoji. Tak budete mít na dětmi neustálý dohled, ale zvládnete si také obstarat vaření, uklízení, nebo chvilku pro sebe. Některé rodiny zařizují takový koutek i v dětském pokoji nebo herně. Myslete však na to, že děti budou vyžadovat vaši přítomnost.

Hrací koutek pro miminko

Než začnou lézt 

Hrací koutek opatřete kobercem, nebo pohodlnou dekou. Pro ležící děti je ideální hrací deka a hrazdička. Hračky a chrastítka visící nad nimi děti fascinují a motivují k pohybu. Zkouší se dotknout jednotlivých zvířátek nebo postaviček.

Když se děti začnou převalovat, zkuste stabilizační polštáře, díky kterým si děti mohou hrát na bříšku a zkoumat svět zase z jiné perspektivy. Pohodlně si tam zapřou hrudník a mohou si hrát s hračkami před sebou. 

Herna pro malé lezce 

Děti, které lezou, mohou mít hračky jen rozložené na koberci. Dolezou si od jedné k druhé a také se tím trochu protáhnou.

Až přijde čas, kdy se děti zkouší stavět, ujistěte se, že v koutku nejsou žádné ostré rohy, nebo, že děti nemohou uklouznout a spadnout na dlažbu. Zajistěte, aby podlaha byla dostatečně měkká pro pády na zadeček. Můžete toho docílit třeba speciálními pěnovými koberci.

Můžete do koutku také přidat poličku s dětskými knížkami a křeslo nebo sedací pytel, kde si budete společně prohlížet a číst.

Hrací koutek pro děti od 1 roku 

Pro děti od 1 roku se můžete do vybavování koutku více opřít a pořídit jim malou skluzavku, nebo houpací desku.

Nezapomínejte na úložné prostory. Pokud vyhradíte hračkám speciální polici nebo krabici a budete děti už od mala vést k tomu, že hračky patří pouze tam, možná se vám povede vyhnout se situací, kdy se dělý dům promění v hračkárnu.

Kdybyste hledali inspiraci na hry s miminkem, přetěte si naši užitečnou příručku.

Tipy pro dětský hrací koutek: 

 

Od kdy si děti hrají v dětském pokoji? 

Malé děti potřebují společnost. I když jim časem vybavíte jejich vlastní pokoj, zvládnou si tam hrát sami průměrně od 4 let. Do té doby budete všichni rádi za hrací koutek.

Pokud chcete udržet některé části domu čisté, zkuste si s dětmi zavést určité rituály. Například, že před večerním koupáním společně projdete celý dům a všechny hračky vrátíte do hracího koutku. Nastavte si nějaká pravidla, například, že do ložnice hračky nemohou. A buďte trpěliví. Pro děti jsou hračky zkrátka celý jejich svět.

 

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.