Dárky za vysvědčení: Jak odměnit prvňáčka za úspěšně ukončený první školní rok

A je to tady! Ani jste se nenadáli a z vašeho miminka je školák, a než jste se stihli otočit, má první třídu za sebou, čekají jej první letní prázdniny a teď vám hrdě ukazuje svoje první vysvědčení. Takovou událost je potřeba náležitě oslavit a samozřejmě také celoroční snahu dítěte ocenit.

Existuje mnoho způsobů, jak můžeme jako rodiče své děti pochválit - zejména pokud jde o dobré výsledky ve škole. Ať už jde o vystavení jejich vysvědčení na čestném místě na lednici, vytvoření dokonalého personalizovaného certifikátu nebo zveřejnění pochvaly na sociálních sítích, existují tisíce způsobů, jak dát najevo svou hrdost.

Tipy na odměnu pro prvňáčka

Pro ty z vás, kteří chtějí udělat něco navíc a poskytnout fyzickou odměnu za dobře odvedenou práci, máme několik skvělých tipů na dárky pro prvňáčky, tedy teď už vlastně téměř druháčky.

Zajděte si na zmrzlinu

Děti milují zmrzlinu, a i my dospělí si ji rádi dáme s nimi. Obzvláště v takovém horkém počasí, které na přelomu června a července panuje. Vezměte tedy svého malého školáka do blízké cukrárny a oslavte jeho školní úspěchy několika kopečky oblíbené zmrzliny.

Vytoužená hračka

Přesto, že dítě už je ‘’velký školák’’, je to stále dítě, které si rádo hraje. Určitě existuje hračka, po které touží a o které často mluví. Není třeba čekat na narozeniny či Vánoce. Můžete mu s ní udělat radost hned.

Speciální večeře

Máte večeři pro "zvláštní příležitost", která je obvykle vyhrazena narozeninám nebo jiným velkým událostem? Nyní nastává ideální čas ji naservírovat. Ať už to budou špagety nebo hamburgery, svíčková nebo pizza, žádné jídlo není pro tuto formu odměnu špatnou volbou.

Podpořte jej v zálibách

Vaše dítě se muselo adaptovat na zcela nový styl života, kdy mu přibylo mnoho nových povinností. Oceňte to, jak se mu s novou situací podařilo vypořádat tím, že jej podpoříte v mimoškolních aktivitách, které ho baví. Ať už je to stavění z Lega, malování, hra na hudební nástroj, fotbal či jízda na bruslích.

Udělejte dort

Zvolte klasiku a připravte pro své dítě něco chutného a domácího, abyste mu ukázali, jak moc vás první vysvědčení potěšilo. Nebo využijte svou kreativitu a proměňte kupovaný dort ve vizuálním znázornění jeho hvězdného vysvědčení, nebo dokonce nakrájejte vybraný dort do tvaru té nejdůležitější jedničky. Existuje mnoho různých možností, jak dort připravit, upravit nebo nechat upéct. Pokud si netroufáte na dort vyzkoušejte palačinky.

Zahrajte si stolní hry

Kvalitně strávený čas s rodinou může být odměnou sám o sobě. Sedněte si společně k oblíbené deskové hře (nebo mu pořiďte novou) a oslavte jeho školní vítězství rodinným herním večerem. Ať už si vyberou jakoukoli hru, určitě si společně strávený čas všichni užijete.

Vyrazte na výlet, třeba jen na jeden den

Kdo by neměl rád výlety? Využijte příležitosti a vezměte svou ratolest někam, kam ho srdce táhne, ať už miluje zoologickou zahradu, nemůže se dočkat návštěvy muzea nebo touží strávit odpoledne v aquaparku.

Domácí mazlíček

Pokud máte dítě, které neustále hovoří o tom, že by chtělo kočičku, pejska nebo třeba žraloka, zkrátka domácího mazlíčka, pořiďte mu jej. Neděste se, nemusíte hned běžet do útulku pro štěně (pokud jste se tedy jako rodina nedohodli, že skutečné zvíře opravdu chcete). Zvířátko, které na něj bude reagovat mu můžete dopřát i v podobě interaktivní hračky.

Filmový večer

Co je lepšího než film, který vám zpříjemní večer? Ať už se rozhodnete jít do toho naplno s večeří, nejlepšími místy v kině a popcornem nebo zvolíte klidnější rodinný filmový večer na gauči, nechte své dítě vybrat film a vychutnejte si speciálně zakoupené či doma s láskou připravené občerstvení.

Kniha

Kniha je skvělý dárek pro všechny věkové kategorie. Děti nevyjímaje. Je to dokonalý dárek pro prvňáčka hned ze dvou důvodů. Prvním, je samotná odměna jako taková. Druhým je fakt, že tím, že chodí do školy a naučilo se číst, se mu otevřela brána do světa fantazie a skvělých příběhů, ke kterým již nepotřebuje žádného průvodce, je si totiž nyní knihu schopno přečíst samo. Pokud dítě četba baví, můžete mu jako bonus zařídit v pokojíčku čtecí koutek s knihovničkou, křesílkem a lampou. A když bude v létě některý den pršet, můžete část dne strávit společnou kreativní činností - výrobou vlastních záložek do knih.

Pizza party

Jestli něco představuje oslavu, pak je to tradiční pizza party. Zajděte si do místní pizzerie na večeři nebo si objednejte pizzu domů a užijte si pohodový rodinný večer. Můžete to spojit se sledováním oblíbených pohádek, hraním her či plánováním letních výletů.

Drobný dárek

Pokud chcete dítě odměnit nejakou hmotnou věcí, ale vysvědčení vám nepřijde jako důvod k velkým darům, kupte mu nějakou drobnost, která jej pobaví. Většina mladších školních dětí má stále ráda smyslové hračky, jako je modelína, písek a sliz. Existuje mnoho barevných sad plastelíny, slizu a písku, ze kterých si můžete vybrat.

Volný čas

Pokud patříte mezi rodiny, kde je striktně dodržována večerka a čas strávený na tabletu či u televize, může být dokonalou odměnou nabídnout svému snaživému dítěti trochu více času na to, co ho baví. Ať už je to hodina navíc na jejich oblíbené konzoli, nebo pozdější večerka, tento dotek svobody se jim bude líbit.

Vybavte jej na léto

Dárek pro prvňáčka může být i praktický. Tedy něco, co byste tak jako tak nejspíše koupili, protože se mu to bude v létě hodit. Ať už se jedná o nafukovací člun či lehátko, plavecký kruh nebo vodní pistoli, je to dobrý způsob, jak dát najevo, že přišly letní prázdniny a s nimi spousta zábavy.

Večer s kamarády

Je vaše dítě společenské? Nabídněte mu, že uspořádáte přespání s několika kamarády jako odměnu za všechnu jeho dobrou práci. Můžete z toho udělat i tradici s jasnými pravidly. Například, že více jedniček znamená více hostů. Pokud tedy touží uspořádat velkou přespávací párty, má ještě větší motivaci udržet si výborné známky i příští rok.

Založte mu spořicí účet

Tradiční odměna pro jedničkáře, kterou často využívají babičky, dědečkové a další příbuzní, tedy předání hotovosti, není vždy to pravé - ale může to být nakonec skvělá odměna, která do budoucna podpoří rozvoj finanční gramotnosti vašeho dítěte. Namísto předávání bankovek založte dítěti spořicí účet, kam mu peníze (nebo jejich část) uložíte. Tato forma odměny je velmi vhodná obzvláště pro spořivé typy dětí.

Dárek, ze kterého bude mít užitek celá rodina

Téměř v každé rodině se najde předmět či vybavení, jehož nákup se stále odkládá na ‘’někdy příště’’. Ať už je to kolo, zahradní bazén či trampolína nebo například herní konzole, z této formy odměny bude benefitovat celá rodina.

Večer venku

Dopřejte svému dítěti pocit ještě větší dospělosti tím, že mu umožníte naplánovat si vlastní večerní procházku městem. Ať už se jedná o návštěvu místní restaurace, bowlingu nebo kina, pro vaše dítě to bude jistě nevšední zážitek.

Párty

Udrželo si vaše dítě dobré známky po celý rok? Pak je ideální čas završit jeho vynikající výsledky fantastickou oslavou. Je to ideální způsob, jak přivítat léto se skupinou jeho oblíbených členů rodiny nebo nejlepších přátel.

Proč jsou odměny za vysvědčení důležité

Ať už zvolíte odměnu hmotnou či nehmotnou, podstatné je, že dítě oceníte za jeho snahu. Uznání je pro žáky důležitou součástí vzdělávacího procesu - ať už se jedná o fyzickou odměnu nebo poplácání po zádech. A to hned z několika důvodů:

Odměny mohou podpořit dobré chování vašeho dítěte.

Způsob, jakým reagujete na jakoukoli činnost či chování dítěte (v tomto případě na snahu ve škole), zvyšuje nebo naopak snižuje pravděpodobnost, že se chování bude opakovat. Odměny mohou pomoci přimět dítě, aby dělalo věci tak, jak chcete, aby je dělalo.Pokud se tedy dítě ve škole snaží a vy mu ukážete, že z toho máte radost a jeho snahy si ceníte, je větší pravděpodobnost, že se bude snažit i v příštím školním roce. Nezáleží až tak na tom, zda mělo dítě samé jedničky, či zda je bude mít v příštích letech. To, co oceňujeme je jejich snaha a píle. Je vhodné to také dětem přímo říci. 

Odměny mohou pomoci zvýšit sebeúctu

Malé děti od malička velmi často slýchají negativní hodnocení. Ať už se jedná o neustálé povely a zákazy u batolat a předškolních dětí nebo o tlak vyvíjený na dítě školou povinné. Je to normální a je to jeden ze způsobů, jak se učí, co je správné a co ne. Když je však děti slyší stále dokola, může jejich sebevědomí začít trpět. Mohou začít věřit, že nic nedokážou udělat správně nebo že jsou dokonce neschopné či hloupé pokud se jim nedaří. Když si dítě vyslouží za svou snahu odměnu, ví, že udělalo něco dobrého a něco, co se vám líbí. Proto jsou odměny pro prvňáčky tak důležité.

Odměny mohou zlepšit váš vztah s dítětem

Když dítěti dáte odměnu, jste spokojeni vy i vaše dítě. Vy jste šťastní, protože vaše dítě udělalo či dokázalo něco, co se vám líbí a o čem se domníváte, že je správné. Vaše dítě je také šťastné, protože dostalo něco, z čeho má radost. Malé děti navíc velmi těší i pouhý fakt, že udělalo rodiči radost.

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.