Tipy na dárky a oslavy Valentýna v roce 2021

Srdce, přání a květiny brzy ovládnou všechno okolo nás. Blíží se svatý Valentýn, den všech zamilovaných. Nezapomeňte v tento den obdarovat svou milou nebo milého. A připomeňte si společně, jak je důležité že jste tu pro sebe v téhle náročné době. Aby se vám slavnostní den snadno plánoval, přečtěte si tipy na dárky k Valentýnu, nápady na oslavu nebo valentýnská přání. 

svatý valentýn dárek

 OBSAH: 

1. Kdy je Valentýn? A proč jej slavíme? 

2. Ke dni svatého Valentýna patří i zvyky a tradice 

3. Co dát jako dárek na Valentýna? 

4. Nezapomeňte na přání k Valentýnu 

5. Jak Valentýna oslavit? Nápady na valentýnské rande i v době covidové 

6. Každý den je ten pravý pro to dělat radost 

 

 Kdy je Valentýn a proč jej slavíme?

Zamilovaný svátek Valentýn slavíme 14. února. Letos tedy vyjde na neděli. Připomínáme si tak nejen lásku, ale také smrt světce svatého Valentýna. Ten žil ve 3. století v Římě. 

Je opředen několika legendami. Ta nejznámější z nich je, že tajně a přes zákaz oddával snoubence a za to byl poté popraven. Jiné historky vyprávějí, že dokázal zázračně léčit, nebo že se podělil o svůj kabát se zmrzlým pocestným, který se mu poté zjevil jako sám Ježíš Kristus. 

V každém případě to byl významný duchovní, který nám až do dnešní doby připomíná lásku. A ačkoliv je den svatého Valentýna často označován jako americký svátek, vznikl v Evropě

Oslavy se v průběhu let značně lišily. Dříve se například tradovalo, že se dívka provdá za toho chlapce, kterého spatří na den sv. Valentýna jako prvního. Hoši tedy brzy vstávali a snažili se svou milovanou obdarovat květinami co nejdříve. Ve starověkém Římě se zase do urny lásky házely lístečky se jmény žen a muži si z ní tahali jméno své budoucí vyvolené. 

 

Ke dni svatého Valentýna patří i zvyky a tradice sv valentýn

Nejdůležitější součástí oslav tohoto svátku je trávení času s drahou polovičkou. Zamilované páry se vydávají na romantické večeře, muži utrácejí v květinářství nebo za bonboniéry. Češi za tento svátek utratí průměrně 1300 Kč. 

Darování kytic vzniklo už v dobách svatého Valentýna. Říká se, že mladé páry obdarovával kyticí z biskupské zahrady. Nejoblíbenější květiny pro tento den jsou dnes rudé růže.

Další specifickou tradicí je posílání přáníček, tzv. Valentýnek. Vyjadřuje se jejich pomocí láska a náklonnost. Buď se jimi obdarovávají páry, nebo Valentýna mohou využít tajní ctitelé pro odhalení svých citů. Někdy jsou valentýnské dopisy anonymní. 

Ve velkých městech se zamilované páry vydávají na mosty a připínají na ně své zámečky lásky.  

 

Co dát jako dárek na Valentýna? 

Jaký bude ten nejlepší dárek k Valentýnu? Každá žena si už jako malá holka přeje dostat velkého plyšového medvěda a puget růží. Co takhle to spojit a splnit hned dva sny? Plyšoví medvědi z růží jsou velkým hitem letošního Valentýna a navíc vám neuvadnou. Sametové růže vypadají skvěle po mnoho let. Prohlédněte si je u nás v e-shopu, nyní na ně máme exkluzivní slevy. 

 

Pokud hledáte dárek, který opravdu řekne, jak velká a silná je vaše láska, kupte své přítelkyni obrovského plyšového medvěda. Když darujete mohutné plyšové obětí, to se teprve blýsknete. Velcí medvědi jsou ikonické symboly Valentýna a jistě si každá žena tajně přeje, aby jeden takový zazvonil na její dveře. Kromě toho můžete také plyšové medvědy darovat i jako dárek dětem k Valentýnu. Ukažte jim, že se na ně s láskou nezapomíná. 

Plyšové medvědy různých velikostí i barev najdete u nás v e-shopu. A ten největší má až 350 cm. Vyberte si plyšového medvěda pro vaše velké romantické gesto. 

Další velmi oblíbené dárky, jsou ty sladké. Ty potěší každého a rovnou vám zpestří večer. Vyberte jako dárek na Valentýna nějakou speciálně zabalenou bonboniéru

Pokud  byste rádi překvapili partnera nebo partnerku něčím originálním, zkuste mu vytvořit vaši vlastní křížovku spojenou s událostmi vašeho vztahu. Existuje na to několik internetových aplikací. Můžete si ji pak během oslavy společně vyluštit. 

Nezapomeňte na přání k Valentýnu 

K Valentýnskému dárku patří také originální přání. Dejte si záležet, aby vaše přání říkalo, jak moc vám na dané osobě záleží. Přidejte k němu ručně psaný text, báseň nebo třeba několik společných fotografií. Pokud jste nadšení do kreativnější činnosti, zkuste do přáníčka něco nakreslit. Partner nebo partnerka jistě ocení snahu a nebude tolik záležet na tom, zda je to jako od Picasa nebo spíše od dětí. 

Inspiraci na texty pro valentýnské přání můžete najít online a přidat k již vytvořeným básničkám svůj rukopis a podpis. 

Trocha inspirace na text valentýnského přání: 

  • V našem vztahu pohoda, tak zněla naše dohoda, a že jsme to dodrželi, já Ti k svátku tímto přeji. Ať nám to dlouho vydrží, sliby ať se vždy dodrží.
  • Jsi ten, kdo se umí krásně smát, ten, kdo se umí ze života radovat, ten, kdo umí mít něžně rád, a ten, s kým se není čeho bát. 
  • “Láska je jedna duše přebývající ve dvou tělech.” Aristoteles 
  • “Láska není hledáním osoby, se kterou budeme žít. Láska je hledáním osoby, bez které nemůžeme být už ani jeden den.” Rafael Ortiz 

Jak Valentýna oslavit? Nápady na valentýnské rande i v době covidové 

Možná se ptáte, jak sv Valentýn oslavit? A ovlivní jej nějak pandemie koronaviru? Pokud žijete s partnerkou nebo partnerem ve společné domácnosti, zkuste letos přenést romantickou večeři na váš stůl. Slavnostně prostřete, nešetřete na víně pro tento den a připravte si vaše oblíbené jídlo. Nebo si jej objednejte z nějaké perfektní restaurace a zároveň tím podpořte váš oblíbený podnik. 

svatý valentýn

Pokud chcete v tento den podniknout více dobrodružství, vydejte se společně na výlet do přírody. Vezměte svou přítelkyni nebo přítele na nějakou krásnou vyhlídku a užijte si stále ještě studenou krajinu v objetí. 

Oblíbeným valentýnským zážitkem je párová masáž. I tu si můžete dopřát doma. Staňte se maséry sami a věnujte si čas navzájem. 

Pokud byste si přáli vzít vaši milou nebo milého někam za kulturou a nemůžete, co takhle podívat se na divadelní představení, nebo koncert oblíbené kapely doma v televizi. Navíc se u toho můžete zachumlat pod deku třeba i s novým právě darovaným plyšovým medvědem. 

Každý den je ten pravý pro to udělat radost 

A pokud není oslava svatého Valentýna nic pro vás, nezapomeňte, že se ani nenadějete a bude tu první máj, lásky čas. A koneckonců, každý den může být ten pravý pro to udělat radost a dát dárek své milované polovičce. Tak promyslete zamilované dárky a hlavně nezapomeňte svým nejmilejším říci, jak moc vám na nich záleží. 

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.