Vyberte nejlepší dárek pro roční dítě

Hledáte vhodný dárek k prvním narozeninám? Podívejte se na naše tipy na dárky pro roční dítě a užijte si tu velkou slávu, která se chystá. Vyberte ten správný dárek pro ročního chlapečka i holčičku.

Obsah:

Oslava prvních narozenin je velká událost. Děti poprvé zažívají tu euforii z rozbalování tolika dárků a užívají si jejich rozbalování i objevování. Ale co k prvním narozeninám? Vybírejte dárky, které budou originální, pro roční děti zábavné, a také se snimi děti něco nového naučí. Máme pro vás několik tipů na dárek pro roční dítě – pro holčičku i pro ročního chlapečka. Na konci jsme přidali i pár rad, co koupit dětem k Vánocům.

Brzy oslaví jeden rok. Ale co dárek?

Když se blíží ten velký milník jednoho roku, děti se mění ze dne na den. Je to doba, kdy začínají chodit a poznávají tak svět znové perspektivy. I proto je lákají pohybové aktivity venku, odrážedla nebo velká auta.

Fascinují je výrazné barvy a mají rádi hračky, které vydávají zvuky.

Jejich jemná motorika už se vyvíjí natolik, že zvládají stavět kostky nebo velmi jednoduché stavebnice.

Stávají se znich také malé pomocnice, a tak se slečny pouštějí do inspekce hrnců vlince a vozí malé panenky vkočárku. Pokud tedy vybíráte dárky k prvním narozeninám, představte si takového rošťáka, a bude se vám lépe odhadovat, co jej potěší.

Dárek k prvním narozeninám pro chlapečka

Roční kluci budou sradostí trhat krabice od dobrodružných, barevných, nebo neobvyklých dárků. Vyberte ten pravý třeba znásledujících tipů na dárek pro ročního kluka:

Odrážedlo autíčko

Odrážedla pomáhají ročním dětem rozvíjet jejich motoriku, učí je orientovat se vprostoru, a navíc jsou pro ně variantou, jak se pohybovat po tom světě o něco rychleji. Jako dárek k 1. narozeninám pro kluka zvolte stabilní odrážedlo. Ideální jsou autíčka na 4 kolech. Pokud chcete dárek ještě zvednout o level výše, vyberte odrážedlo, které hraje nebo svítí. Znaší nabídky doporučujeme červené odrážedlo Mercedes Benz, které zahraje 6 různých melodií.

Elektrické autíčko

Jestli je nějaká hračka aktuálním hitem mezi dětmi i rodiči, jsou to elektrická autíčka pro děti. Jsou to malé, ale často velmi přesné, napodobeniny opravdových vozů, ve kterých se děti mohou vozit.

Možná si říkáte, že nechat roční dítě řídit auto, je trochu předčasné. Ale tato autíčka mají také dálkové ovládání pro rodiče. Roční děti se mohou vozit zcela bezpečné a připoutané bezpečnostním pásem. Rodiče je provezou městem, na procházku, nebo do obchodu. Elektrických autíček je vnabídce nespočet. Pokud byste si svýběrem autíčka nevěděli rady, podívejte se na článekJak vybrat elektrické autíčko.

Jako dárek k 1. narozeninám pro kluka doporučujeme například elektrické autíčko Audi R8 Spider.

Magnetické lovení rybiček

Vezměte malé kluky na ryby, i když zrovna sedíte vobýváku. Pořiďte jim jako dárek dřevěnou sadu na chytání rybiček smagnetickou udicí. Dřevěné hračky jsou dětem velmi příjemné na dotek. Dřevo je přírodní materiál, který je dětem blízký, pomáhá jim poznávat okolí, a navíc je velmi pevný. Magnetická hra na chytání rybiček rozvíjí dětský odhad vzdáleností, učí děti koncentraci a trpělivosti.

Dárek k prvním narozeninám pro holčičku

Když je holčičkám jeden rok, stávají se znich rošťandy i parádnice. Rády pomáhají mamince i skotačí po hřištích. Užívají si hudbu i tvoření. Jaké tedy pořídit dárky pro roční holčičku?

Hudební hračky

Hračky, které vydávají zvuky, jsou vždycky trefa do černého. Kupte slečnám jako dárek dětský dřevěný cimbál, se kterým mohou postupně od zábavy přejít vpochopení hudebních principů.

Hrají si pro radost, objevují, co se stane, když udeří do různých kamenů a užívají si hru, která je pokaždé jiná. Dřevěná hračka by navíc neměla chybět vžádném dětském pokojíčku.

Kolébka

Když roční holčička začne jevit zájem o péči o panenky, darujte ji krásnou kolébku, do které je bude moci uložit. Kolébka je kromě praktické hračky a úložného prostoru pro panenky, také vzpomínkou. Holčičky díky postýlce pro panenky rozvíjejí své pečovatelské vlastnosti a dávají průchod emocím.

Stavebnice zvětších dílů

Stavebnice už dávno nejsou jenom pro kluky. I slečny objevují svou motoriku pomocí skládání různých kostek na sebe.

Stavebnice pro nejmenší mají velké díly, které zvládnou poskládat i drobné ručičky. Roční holčičky si snimi procvičují prsty a pronikají do zákonů rovnováhy. Vybírejte stavebnice ve veselých barvách. Oblíbenou hračkou ročních dětí jsou klasické kosty 3x3 se zvířátky.

Houpací koník

Která krasavice by se nechtěla projet na svém bělouši? Jednoho můžete ustájit přímo vpokoji malé princezny. Houpací koník je hračka, kterou milovaly naše babičky a budou je milovat i vnučky. Děti si užívají houpavý pohyb a shoupacím koníkem jej mohou mít i bez výletu na hřiště. Holčičky jsou díky koníkovi vpohybu a více rozvíjí své prostorové dovednosti. Pro roční děti doporučujeme koníka, který je stabilní. Ideální dárek pro roční holčičku je houpací koník, který navíc hraje. Vyzkoušejte bílého koně 2v1.

Nápady na skvělou oslavu prvních narozenin

Pokud vybíráte dárky pro roční dítě, nezapomeňte také na skvělou oslavu. Nachystejte dekorace, občerstvení a pozvěte kamarády, známé a příbuzné. Čím takovou oslavu úplně vyšperkovat?

  • Dort - dort pro jednoleté dítě by měl být specifický. Takto malý oslavenec by ještě neměl jíst velkou nálož cukru a přeslazených krémů. Můžete mu ale upéct nebo objednat dort z ovoce, piškotů a bez cukru. Takový dezert si užije oslavenec s vámi naplno. (Co první dort může a nesmí obsahovat se dozvíte v článku na maminka.cz.)
  • Dekorace - Připravte krásné vyzdobenou místnost, která bude pro miminko překvapením. Blyštivé a barevné dekorace jej jistě zaujmou. Oblíbené jsou balonky, ale doporučujeme naplnit je heliem, aby byly dětem z dosahu a nevystrašily je, kdyby praskly. Ozdobte občerstvení malou jedničkou, nebo po místnosti rozvěště girlandy. Pamatujte na to, že tyto dekorace nejsou jen na jeden den, ale budou navždy na fotografiích z tohoto velkého jubilea. Můžete si také připravit speciální fotokoutek.
  • Fotografie - když jsme u fotografií, nepodceňte přípravu. Fotografie z prvních narozenin s vámi zůstanou na všechny velké rodnné sešlosti a budete vděční, že jste na ně nezapomněli. Vyberte si na tento den speciální outfit, poproste známé, aby dělali co nejvíce snímků, nebo si rovnou pozvěte profesionálního fotografa.
  • Hosté - pozvěte všechny, s kým se cítíte dobře a kdo vaše děťátko zná. Nezapomeňte, že někdy děti snáší velkou společnost hůře, než my dospělí, takže zvažte, do jaké míry je váš maličký extrovert.

Blíží se Vánoce. Co koupit dětem?

Když se datum v kalendáři přibližuje 24. prosinci, a vy máte doma roční dítě, budete jistě potřebovat spoustu inspirace na vánoční dárky pro děti. S ročním dítětem se nemusíte strachovat, jestli se trefíte do té správné značky, nebo zda jsou dárky dostatečně hodnotné. Pro malé děti je i několik dárků, které se objeví pod vánočním stromečkem jako velké kouzo. K prvním Vánocům není problém nakoupit krásné, a přesto levné, dárky pro děti.

3 tipy na vánoční dárky pro roční děti

Vánoce jsou nejmagičtější, pokud jsou u stromečku také děti. Jaké dárky jim vybrat?

  • Hudební kotlík – potěšte děti novým hudebním kamarádem. Do této veselé hračky mohou prťousci vkládat tvary a zároveň si užívat veselé písničky. Celý kotlík navíc jezdí a usmívá se na všechny strany.
  • Vodní radovánky – Pro veselé koupání kupte dětem jako dárek nějakou novinku do vany. Naprosto fascinované budou, pokud jim nová koupací hračka bude foukat kouzelné bubliny. Máme pro vás žabičku, která se připevní na stěnu vany a vypouští mýdlové bublinky.
  • Chodítko nebo hudební stoleček? – Když už se děti postaví na vlastní nohy, pořiďte jim chodítko, se kterým budou brázdit byt súsměvem. Zkuste chodítko se zvířátky.

Vánoce jsou pro děti v 1. roce magickým časem. Užijte si snimi kouzlo Vánoc a darujte jim několik drobností, se kterými si vyhrají nejen po celé vánoční svátky.

Pokud byste hledali ještě více inspirace, najdete ji ve článku Tipy na vánoční dárky pro děti: Inspirutje se hity roku 2021.

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.