Vytvořte malým rošťákům dětský pokoj snů

Klučíčí dětský pokoj je prostor, kde se z klučíků postupně stávají chlapi a k tomu nestačí jen 4 stěny. Děti potřebují mnoho podnětů, místo, kde mohou dát prostor své kreativitě a vybít svoji nezkrotnou energii. Ale chtějí také bezpečný koutek, kam si mohou zalézt a nikdo a nic je nebude rušit. Zkuste dětský pokoj pro kluka povýšit na vyšší level pomocí následujících tipů.

hracky pro deti 2

Dětský klučičí pokoj bude kouzelným místem her a odpočinku.

Obsah:

Základní uspořádání dětského pokoje

Dětský klučičí pokoj byste měli rozdělit na několik zón. Když má každá část místnosti svůj účel, děti se cítí jistější. Co potřebuje ideální klučičí království?

 1. Pracovní prostor – místo, kde školáci plní své povinnosti a menší děti si například kreslí
 2. Místo na spaní – kvalitní postel je základem dětského pokoje. Měla by být ideálně určena jen pro spaní. Dokonce ještě důležitější než postel pak je pořádná zdravotní matrace.
 3. Relaxační a schovávací koutek – takové místo by měl mít každý kluk, aby si mohl udělat pohodlí a schovat se před světem do své jeskyně
 4. Hrací zóna – to je prostor, kde kluci mohou být sami sebou nebo někým úplně jiným, jezdit s auty nebo si hrát na kosmonauty

Relax na sedacích pytlích

Často to jsou maličkosti, které přinesou do pokoje něco exkluzivního a děti tu budou chtít trávit více času. Jak s nimi kouzlit v odpočinkové zóně? Vyčleňte jeden koutek pokoje pro posezení a relax a nejlépe jej něčím zastiňte nebo oddělte.

Tipy pro relax zónu:

 • Sedací vaky: Pro odpočinek jsou ideální sedací vaky. Děti se na nich mohou pohodlně usadit, nebo si je uzpůsobit podle svého a polehávat. Vaky se přizpůsobují jejich tělu a nijak je neomezují. Dávají tak prostor pro zdravý vývoj dítěte. Už i malé děti se v nich cítí velmi dobře, protože se mohou do sedačky zabořit a připadají si v bezpečí. Obměnou sedacího vaku je nafukovací křeslo. Je neuvěřitelně pohodlné. Zaboříte se do něj jako do dortu. Ale lépe drží sprvné držení těla a časem se neslehne. Když jej nepotřebujete, stačí vyfoknout a zabere minimum místa. Hodí se tedy i pro příležitosti, kdy si kluci pozvou kamarády.
 • Čítárna: Dětskou zašívárnu můžete doplnit o stoleček s nějakým čtením, nebo hrami. Zkuste knihovničku použít jako stěnu a vytvořit díky ní klidný kout s křeslem na odpočinek.
 • Teplé světlo: Nezapomeňte na příjemné osvětlení v teplé barvě. Pro tuto část pokojíčku bude ideální lampa, nebo jiné lokální osvětlení.

 

Hrací zóna má být kreativní a bezpečná

Další část pokoje pro kluka, o které bude řeč, by měla být prostorná, otevřená a divoká. Herní zóna je místo, kde sídlí hračky. Pokud ji dětem správně zařídíte, budou si rády hrát tady a máte šanci, že nebudou nosit hračky do všech místností bytu.

Herna by měla být:

 • Prostorná – vyhraďte na hraní dostatek místa, ať se kluci mohou rozletět se stíhačkami
 • Bezpečná – zkontrolujte, že v okolí místa na hraní nejsou ostré rohy a pokud ano, opatřete je oblými rohovými zarážkami. Tento prostor by neměl být v blízkosti schodů. Na zemi by neměla být kluzká podlaha. Přikryjte ji kobercem, třeba tím se silnicemi, nebo protiskluzovou podložkou
 • Podnětná – nabídněte tu dětem hračky různých druhů, ať objevují každý den jiný svět. Pokud na to máte prostor a možnosti, trendem poslední doby je vybavit herní kout i malou domácí prolézačkou (samozřejmě bezpečně podloženou matracemi) nebo mini lezeckou stěnou.
 • Organizovaná – vše by mělo mít své místo, kam se to na konci dne uklidí. Vede to děti k disciplíně a jsou poté klidnější, že vědí, kde své oblíbené hračky najdou

Co nesmí chybět v klučičí herně?

Nesmrtelnou klasikou jsou autodráhy. Elektrická autodráha přiková kluky na jedno místo na dlouhé hodiny, protože závodění je zkrátka fascinující. Hodně oblíbené jsou ale i různé garáže nebo parkoviště. Pokud děti samy manipulují s autíčky na omezeném prostoru, trénují si jemnou motoriku.

Někdo možná spíše ocení dráhu s vláčky než s autíčky. Jednoduché vláčkodráhy jsou ideální pro nejmenší. Hodně propracované a elektronické dráhy s vláčky ocení větší děti. Takové hračky jsou ty pravé do této části dětského pokoje, protože se špatně přenáší. Přidělte jim nějaké místo a děti si zvyknou, že za vláčky a auty se chodí sem.

Když budete hledat kreativní podněty, zkuste herní část pokojíku proměnit v dílnu. Můžete dětem pořídit celou sadu s nářadím. Kluci tak popustí uzdu své fantazii a promění se v automechaniky, jen vkročí do pokoje.

Inspirace pro divochy

Když zařizujete dětský pokoj pro kluka, inspirace není nikdy dost. Prohlédněte si nějaké nápady na originální herní zóny.

 

Pracovní prostor pro školáky

Část pokoje pro prácí je důležitá, když se kluci začnou chystat do školy. Od první třídy by měli mít kvalitní psací stůl a židli přizpůsobené jejich potřebám.

Výběr nábytku začněte od židle. Měla by být tak vysoká (nebo mít takové velikostní rozpětí), aby dítě dosáhlo celými ploskami nohou na zem. Když malý školák sedí na židi a opře si loky o stůl, měly by jeho ruce svírat pravý úhel. Podle toho vybarete správnou velikost stolu.

Dětský psací stůl potřebuje také dostatek šuplíků nebo prostronou skříňku. Školáci mají mnoho sešitů a učebnic a potřebují si je uspořádat. Stejně tak plocha psacího stolu by měl být co největší, co vám malý dětský pokoj dovolí. Při psaní domácích úkolů si děti rozloží penál, učebnice, desky na písmenka a někam se to musí vejít.

Abyste si byli jistí, že vybíráte správný pracovní set, pomohou vám polohovací stoly a židle.

Myslete také na umístění stolu. Je důležité aby děti měly na práci dostatek denního světla. Ideálí místo je naproti oknu, nebo tak, aby pravákům světlo dopadalo na stůl z levé strany. Nikdy by děti neměly sedět zády k oknu a stínit si vlastním tělem. Přesto však na stole nesmí chybět dostatečně výkonná stolní lampa.

Místo na spaní ať je klidné a zdravé

Ideální čas, kdy zařídit opravdový dětský pokoj pro kluka jsou jeho 2 roky. V té době totiž potřeuje změnit dětskou postýlku za vlastní postel. Při jejím výběru dbejte na její bezečnost a na správnou volbu matrace.

Dětská postel by měla být alespoň o 30 cm delší, než je výška dítěte. Můžete tedy začít s dětskou velikostí, nebo rovnou sáhnout po dospělácké. Ideální šířka postele je 90 cm. Dejte pozor, aby postel neměla příliš ostré hrany, které by mohly být pro děti nebezpečné. Praktický doplňěk k posteli jsou šuplíky nebo přistýlka schována pod postelí. S šuplíky získáte mnoho úložného prostoru. V případě přistýlky nebude problém, až u vás začnou přespávat kamarádi.

Rošt pro dětskou postel by neměl být příliš složitý. Dětské tělíčko se rychle vyvíjí a kluci se v noci po posteli přesouvají, proto pro ně nefungují moderní zónové rošty. Vyberte pevný, dřevěný nebo lamelový rošt.

Matrace pro děti by měly mít střední tvrdost. Stejně jako u roštu, nemá cenu pořizovat zónové matrace. Většina maminek jistě ocení pratelné potahy na matraci a děti zase ocení antialergické protiroztočové lůžkoviny.

Celou spací zónu zařiďte jako oázu klidu. Přizpůsobte tomu osvětlení i dekorace. Můžete sem přidat noční světýlko nebo fosforeskující hvězdičky. Pro menší děti jsou velmi uklidňující hrací kolotoče či poslech bílého šumu.

Barvy dekorací a zdí by v tomto koutě neměly být příliš agresivní.Hodí se sem modrá, zelená nebo béžová.

Jak vymalovat dětský pokoj pro kluka?

Dětský pokoj vymalujte tak, aby barvy ladily ke všem zmíněným zónám. Určitě se nehodí vybrat příliš křiklavou barvu na všechny zdi, protože by narušovala klidový koutek. Naopak s klidnou pastelovou barvou získáte skvělý základ, který můžete v herní části doplnit divočejšími doplňky.

Nemusíte se držet pouze klišé, že modrá je pro kluky. Dětský pokoj pro kluka může být zelený, šedivý, béžový, nebo meruňkový.

Zkuste si před malováním vytvořit paletu až 4 barev, které k sobě ladí a v těch celý pokoj zařizovat. Budete si potom jistí, že k sobě všechno hezky sedne. Součástí palety by měla být maximálně jedna výraznější nebo tmavší barva. Inspiraci pro barevné palety najdete například ve webové aplikaci Coolors

Některá stěna může být vymalovaná tmavou barvou a tvořit tak dominantu pokojíku. Tuto tmavou pak využijte jako kontrast pro dekorace. 

Když se budete chtít pustit do něčeho speciálního, můžete vytvořit na některé stěny speciální ilustrace jen pro vašeho malého uličníka. Kluci se budou vznášet v planetách, bydlet mezi zvířátky z pralesa, nebo se potápět v podmořském světě. Pokud sami vládnete štětcem, namalujte jim zeď sami. Když ne, oslovte někoho, kdo takové malby vytváří na zakázku.

Dětské pokoje inspirace a nápady

Pokud má váš syn už nyní nějakou vášeň, miluje poznávat značky aut, je fanoušek námořníků, nebo třeba nedá dopustit na Bořka stavitele, zamyslete se, jestli mu nezařídit pokojík v tomto tématu. Můžete podle toho volit barvy, dekorace, obrázky ale i hračky. Celý dětský pokoj jako velké fotbalové hřiště s motivem fotbalových míčů všude kolem a postelí v bráně, to je sen nejednoho malého Messiho.

Projděte si inspirativní obrázky a z každého si vezměte něco, co se vám líbí, nebo naopak nelíbí. Internet je plný nápadů, tak se do nich ponořte.

 

Autor článkov

Ewa W.

Píšu pro vás inspirující a naučné články na blog Ministerstva hraček. S dětmi trávím odjakživa velmi ráda svůj volný čas, podílím se na organizaci dětských táborů a několik let jsem doučovala na základní škole. Umím si tak moc dobře představit, co potřebují ti nejmenší. Mé články vychází na základě důsledných rešerší, teorie z oboru pedagogiky, ale také z mých vlastních zkušeností.